16 stycznia
sobota
Marcelego, Włodzimierza, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czuwajcie!

Ocena: 0
586

Jezus wzywa swoich apostołów, a także każdego z nas, do uważności i czuwania. Jakże te dwa słowa pasują do czasu, w jakim żyjemy!

fot. archiwum

Co chwila z komunikatów radiowych, telewizyjnych i prasowych jesteśmy zalewani informacjami, które wewnętrznie niepokoją – bo oto kolejna zaskakująca liczba zakażonych COVID-19, a walkę z chorobą przegrało tak wielu. Jesteśmy ciągle wzywani do bycia uważnymi! Uważaj na to, z kim się spotykasz, gdzie wychodzisz, czy aby na pewno jesteś bezpieczny, czy nosisz maskę, rękawiczki, dezynfekujesz ręce? Uważaj! Nie myśl tylko o sobie, ale pamiętaj – uważaj na innych, którzy mieszkają z tobą w domu, są obok ciebie w pracy, sklepie, na ulicy! Czuwaj – bo nie wiesz, kiedy twój czas przyjdzie. Kiedy będziesz wezwany, by pomóc tym, którzy pomocy potrzebują. Kiedy sam będziesz potrzebował pomocy od innych! Pan Jezus chce dziś powiedzieć do nas: rozejrzyj się wokół siebie i zobacz, bo może twój sąsiad potrzebuje pomocy – zakupów, gdyż nie wychodzi z domu z uwagi na to, że się boi, a może jest na kwarantannie lub leży chory! Czuwaj – zadzwoń do swoich najbliższych i zapytaj, co u nich słychać, jak się czują, czy nic im nie potrzeba, albo po prostu wysłuchaj ich! Uważaj i czuwaj, bo… nie wiesz, kiedy czas ten nadejdzie.

O jakim czasie mówi Jezus w dzisiejszej ewangelii? Myślę, że na ten „czas” – do którego jesteśmy wezwani, by na niego uważać i czuwać – trzeba spojrzeć dwojako: na ten czas „tu – teraz” oraz na ten czas „kiedyś – tam”. Pan domu może przyjść z wieczora – u schyłku naszego życia. Kiedy to będzie? Biblia powie, że miarą ludzkiego życia jest 70-80 lat, gdy jesteśmy mocni. Jednak Pan domu może przyjść o północy, a więc w wieku dojrzałym, lub też o pianiu kogutów czy rankiem – w wieku młodzieńczym lub dziecięcym. Mamy czuwać, bo Pan przyjdzie – bylebyśmy byli gotowi na spotkanie z Gospodarzem. By to spotkanie nie było dla nas zaskoczeniem, bo myśmy się nie spodziewali, że to już, teraz, dziś! Bądź uważny, czujny i przygotowany na spotkanie z Panem domu! To oczekiwanie możemy nazwać „tu i teraz”! A „kiedyś – tam”? W nicejsko-konstantynopolitańskim wyznaniu wiary, które odmawiamy w każdą niedzielę po kazaniu, padają między innymi takie słowa: „I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych, a królestwu Jego nie będzie końca”. Czuwajmy i bądźmy uważni, byśmy byli przygotowani na przyjście Pana domu, na koniec czasów! Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: czuwajcie!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 stycznia

Sobota, I Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Słowa Twe, Panie, są duchem i życiem
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 4,12-16; Ps 19,8-10.15; Mk 2,13-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter