1 maja
środa
Józefa, Jeremiasza, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Komentarze do czytań - Wtorek, IV Tydzień Wielkiego Postu

319

Uzdrowienie chromego człowieka, cierpiącego od dawna, to duchowy obraz chrztu świętego, który podnosi nas z duchowego paraliżu grzechu na nowy poziom egzystencji.

-teksty czytań-

Fot. arch. idziemy.pl

komentarze Bractwa Słowa Bożego,
autor: ks. Mateusz Mickiewicz

Pierwsze czytanie: Ez 47, 1-9. 12

Prorok Ezechiel był duchowym towarzyszem i przewodnikiem Izraelitów w czasie wygnania babilońskiego. Jego Księga pełna jest gorzkich i trudnych słów, ale jednocześnie żywotnych obietnic, nadziei, które radykalnie wzywają lud do nawrócenia i obiecują jego odnowę. W 11 rozdziale czytamy przejmującą wizję, w której chwała Pana – czyli obecność samego Boga - opuszcza świątynię Jerozolimską, co jest konsekwencją grzechów narodu. W rozdziale 43, kilka rozdziałów przed dzisiejszym fragmentem, słyszymy, jak chwała Pana znów powraca do świątyni i następuje odnowa kultu. 

W dzisiejszym czytaniu z Księgi proroka Ezechiela zwróćmy uwagę na trzy rzeczy. Po pierwsze, im dalej prorok odchodzi od świątyni na polecenie anioła, tym głębsza jest woda. To symbol tego, że ponowna obecność Pana w świątyni będzie promieniować na cały kraj i będzie się na niego wylewać. Pomyślmy o tym, że my, chrześcijanie, szczególnie napełniani łaską Bożą w wielkopostnym czasie w naszych kościołach, mamy nieść tę Bożą obecność w świat.

Po drugie, anioł Pana obiecuje, że „dokądkolwiek dotrą te wody, wszystko będzie uzdrowione”. Woda wypływająca ze świątyni będzie życiodajna, obficie rozmnażające się w niej różnorodne gatunki ryb przypominają bogactwo fauny Morza Śródziemnego. A przecież, zgodnie z symboliką wizji, chodzi tu o dojście uzdrawiających wód do Morza Martwego, które jest jeziorem bezodpływowym, a jego zasolenie waha się między 260 promili a 360 promili (dla porównania Morze Bałtyckie ma ok. 7 promili zasolenia). Dla Ducha Świętego to, co dotychczas martwe, może stać się siedliskiem rozkwitającego na nowo życia. Prośmy, żeby Pan przemieniał nasze obumarłe przez grzech i niewiarę serca w krainę Bożego życia. 

Po trzecie, drzewa zasadzone nad ową wodą każdego miesiąca będą rodzić nowe owoce. Nie trzeba być doświadczonym sadownikiem, żeby wiedzieć, że pora owocowania jest zasadniczo raz w roku. Ale działanie Boga, Jego hojność, której doświadczamy w Kościele, jest ponad wszelkie nasze oczekiwania, a ostatecznie – wypełni się w wieczności. 

Psalm responsoryjny: Ps 46, 2-3. 5-6. 8-9

,,Nurty rzeki rozweselają miasto Boże, najświętszy przybytek Najwyższego”. Bogactwo łaski Bożej, które zapowiada prorok Ezechiel, budzi nową radość. Jezus Chrystus obecny w Kościele nie jest portierem, który czytając gazetę, jedynie otwiera nam wejście. On jest duszą Kościoła, On sam nieustannie posyła nam od Ojca Ducha Świętego, On ożywia nas swoją miłością. 

Święty Tomasz z Akwinu, rozważając tajemnicę Trójcy Świętej, mówi o posłaniach osób Boskich (misjach). W duchowy sposób, niewidoczny dla oczu, ale rzeczywisty i skuteczny, Bóg Ojciec posyła do duszy już ochrzczonego człowieka Syna i Ducha Świętego, odnawiając swoją obecność w nim. Warunkiem jest stan łaski uświęcającej. Jeśli człowiek żyje już w przyjaźni z Bogiem, może w Jemu wiadomy sposób doświadczyć odnowienia obecności osób Boskich w swojej duszy. Ponieważ człowiek jest zdolny poznawać i kochać Boga, Syn Boży w szczególny, nowy sposób może oświecać Jego umysł, a Duch Święty – wolę, pobudzając do miłowania Boga samego. ,,Osoba Boska jest posłana, znaczy: istnieje w kimś w jakiś nowy sposób; Osoba Boska jest dana, znaczy: ktoś Ją posiada” (Suma teologiczna I, q. 43, a. 3). Wielokrotnie piszą o tym święci, mówiąc o radości ,,posiadania Boga”. Dzięki temu możemy uczestniczyć jeszcze bardziej w życiu Trójcy Świętej, mając zadatek tego, czego w pełni doświadczymy w życiu wiecznym.

W Wielkim Poście wszelkie nasze pokutne uczynki mają nam pomóc, aby skruszonym sercem otworzyć się znów na tę szczególną obecność Trójcy Świętej w nas. Chciejmy uwielbiać Boga, że tak hojnie udziela nam swoich darów. Że udziela nam samego siebie. 

Ewangelia: J 5, 1-16

Święty Jan pisze swoją Ewangelię po to, abyśmy i my coraz bardziej wierzyli w Jezusa Chrystusa, widząc znaki czynione przez Niego (por. J 20, 31). Uzdrowienie człowieka chromego to kolejny znak, zdziałany przez Pana Jezusa prawdopodobnie podczas święta Pięćdziesiątnicy. Dokonany zostaje on w dzień szabatu. Pan Jezus objawia zatem swoją całkowitą władzę nad szabatem (który ustanowił przecież sam Bóg) oraz władzę silniejszą niż choroba i grzech. 

Pan Jezus w wymowny sposób objawia zatem Żydom, że jest Synem Bożym, równym Ojcu, i że obecność Boga jest aktywna, działająca: ,,Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam”. Jezus jest jedno z Ojcem i działa nieustannie w jedności z Nim. Choć Księga Rodzaju mówi o tym, że po skończonym dziele stworzenia ,,Bóg odpoczął”, to nie oznacza, że przestał czuwać nad światem. Trójca Przenajświętsza działa w całej historii zbawienia, żyjemy nieustannie pod czułą i aktywną obecnością Boga, który podtrzymuje nas i cały świat w istnieniu, i który hojnie udziela nam swojej łaski, żeby nas prowadzić do zbawienia. Bogu naprawdę zależy na nas! (por. 1P 5, 7). On nas nieustannie kształtuje jak garncarz glinę (por. Jr 18, 6)) i strzeże jak źrenicy oka (por. Ps 17, 8). 

Poprzez znak uzdrowienia paralityka, który dzisiaj rozważamy, Pan Jezus pokazuje nam, że naśladowanie Boga w Jego odpoczynku szabatu to czynienie dobrych dzieł. Jezus nie tylko uzdrawia paralityka z jego choroby, ale nade wszystko uzdrawia go duchowo – zbawia od grzechu i przykazuje mu wyraźnie, żeby ,,nie grzeszył więcej”. 

Uzdrowienie chromego człowieka, cierpiącego od dawna, to duchowy obraz chrztu świętego, który podnosi nas z duchowego paraliżu grzechu na nowy poziom egzystencji – zaczyna się w nas życie nadprzyrodzone, czyli życie Boże. To także znak tego, jak skutecznie działa dobrze przeżyta, szczera spowiedź święta – rzeczywiście doświadczamy odpuszczenia naszych grzechów, przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. Potrzebujemy też przyjąć bardzo poważnie przestrogę Pana Jezusa, aby nie wracać do grzechu, czyli poprzez mocne postanowienie poprawy rzeczywiście unikać starych, złych dróg i schematów, które mogą łatwo nas zwieść. 

PODZIEL SIĘ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter