24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wzmacnianie relacji

Ocena: 0
757

Chcesz sprawdzić swoją miłość i zjednoczenie z Bogiem? Zobacz swoją relację z bliźnim.

fot. Patty Brito/Unsplash

„Pozdrówcie się nawzajem świętym pocałunkiem”.

Prawda o Trójcy Najświętszej przypomina nam o ludzkiej potrzebie więzi i relacji miłości. Tak jak Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego jednoczą relacje miłości, tak również nas ludzi nawzajem oraz z Bogiem powinny jednoczyć relacje wzajemnej miłości i zależności. Nie ma Boga Trójjedynego bez relacji. Również nie ma nas ludzi bez relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Z Bogiem jednoczymy się przez modlitwę i miłość do ludzi. Tak kocham Boga i jestem z Nim zjednoczony, jak kocham drugiego człowieka i jestem zjednoczony z drugim człowiekiem.

Chcesz sprawdzić swoją miłość i zjednoczenie z Bogiem? Zobacz swoją relację z bliźnim.

Aby coraz bardziej kochać, trzeba wzmacniać więzi. Jak to robić? „Pozdrówcie się nawzajem świętym pocałunkiem”. Trzeba nam bliskości emocjonalnej i fizycznej. Czy jeszcze potrafię z czułością przytulić i ucałować męża, żonę? Utulić dzieci na dobranoc? Przywitać czy pożegnać kogoś przyjaznym uściskiem dłoni, czy też po ludzku objąć? To, co wzmacnia więzi, to wspólna rozmowa o naszych potrzebach, uczuciach. Rozmowa o tym, co nas boli, smuci, raduje, co dla nas jest piękne i ważne. Przebywanie razem i wspólne robienie czegoś. Wspólny spacer, przejażdżka rowerami, obiad, wyjazd wakacyjny, rekreacja, gry planszowe, oglądanie filmu. Ale też wspólne sprzątanie domu, wychowywanie dzieci, planowanie budżetu rodzinnego, planowanie tygodnia, uzgadnianie zadań i planów na przyszłość, obchodzenie świąt, rocznic, jubileuszów i imienin. A także wspólne praktyki religijne: niedzielna Msza Święta, codzienna rodzinna modlitwa, modlitwa przed obiadem, comiesięczna pierwszopiątkowa spowiedź, wspólne czytanie Biblii, pielgrzymka do sanktuarium.

„Jeśli darzysz mnie życzliwością, Panie, [to proszę], niech pójdzie Pan pośród nas” (Wj 34, 9). Pan Bóg spełnia prośbę Mojżesza na górze Synaj i w postaci obłoku i ognia idzie przez pustynię z ludem wybranym. Również: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna Jednorodzonego dał (…) [Bóg posłał swego Syna] po to, by świat został przez Niego zbawiony” (por. J 3, 16-17). Syn Boży przychodzi na ziemię, wciela się, aby być obecnym pośród nas, chce jednoczyć się z nami i tworzyć relację miłości. Jezus przychodzi do nas w Najświętszym Sakramencie. Przyjmując Komunię Świętą, jednoczymy się z Bogiem, przytulamy Go, a On nas. Tym, co tworzy relację, jest wspólne bycie ze sobą razem. Jezus jest Emmanuelem, to znaczy Bogiem z nami. Czy ja, tak jak Mojżesz, proszę Boga, aby był „pośród nas”? Czy przyjmuję często Komunię Świętą? Czy na codziennej modlitwie uświadamiam sobie Jego bliskość, opiekę, czułość i życzliwość?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

wikariusz w parafi i św. Wita w Karczewie

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter