Chcesz sprawdzić swoją miłość i zjednoczenie z Bogiem? Zobacz swoją relację z bliźnim.
„Pozdrówcie się nawzajem świętym pocałunkiem”.
Prawda o Trójcy Najświętszej przypomina nam o ludzkiej potrzebie więzi i relacji miłości. Tak jak Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego jednoczą relacje miłości, tak również nas ludzi nawzajem oraz z Bogiem powinny jednoczyć relacje wzajemnej miłości i zależności. Nie ma Boga Trójjedynego bez relacji. Również nie ma nas ludzi bez relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Z Bogiem jednoczymy się przez modlitwę i miłość do ludzi. Tak kocham Boga i jestem z Nim zjednoczony, jak kocham drugiego człowieka i jestem zjednoczony z drugim człowiekiem.
Chcesz sprawdzić swoją miłość i zjednoczenie z Bogiem? Zobacz swoją relację z bliźnim.
Aby coraz bardziej kochać, trzeba wzmacniać więzi. Jak to robić? „Pozdrówcie się nawzajem świętym pocałunkiem”. Trzeba nam bliskości emocjonalnej i fizycznej. Czy jeszcze potrafię z czułością przytulić i ucałować męża, żonę? Utulić dzieci na dobranoc? Przywitać czy pożegnać kogoś przyjaznym uściskiem dłoni, czy też po ludzku objąć? To, co wzmacnia więzi, to wspólna rozmowa o naszych potrzebach, uczuciach. Rozmowa o tym, co nas boli, smuci, raduje, co dla nas jest piękne i ważne. Przebywanie razem i wspólne robienie czegoś. Wspólny spacer, przejażdżka rowerami, obiad, wyjazd wakacyjny, rekreacja, gry planszowe, oglądanie filmu. Ale też wspólne sprzątanie domu, wychowywanie dzieci, planowanie budżetu rodzinnego, planowanie tygodnia, uzgadnianie zadań i planów na przyszłość, obchodzenie świąt, rocznic, jubileuszów i imienin. A także wspólne praktyki religijne: niedzielna Msza Święta, codzienna rodzinna modlitwa, modlitwa przed obiadem, comiesięczna pierwszopiątkowa spowiedź, wspólne czytanie Biblii, pielgrzymka do sanktuarium.
„Jeśli darzysz mnie życzliwością, Panie, [to proszę], niech pójdzie Pan pośród nas” (Wj 34, 9). Pan Bóg spełnia prośbę Mojżesza na górze Synaj i w postaci obłoku i ognia idzie przez pustynię z ludem wybranym. Również: „Tak Bóg umiłował świat, że Syna Jednorodzonego dał (…) [Bóg posłał swego Syna] po to, by świat został przez Niego zbawiony” (por. J 3, 16-17). Syn Boży przychodzi na ziemię, wciela się, aby być obecnym pośród nas, chce jednoczyć się z nami i tworzyć relację miłości. Jezus przychodzi do nas w Najświętszym Sakramencie. Przyjmując Komunię Świętą, jednoczymy się z Bogiem, przytulamy Go, a On nas. Tym, co tworzy relację, jest wspólne bycie ze sobą razem. Jezus jest Emmanuelem, to znaczy Bogiem z nami. Czy ja, tak jak Mojżesz, proszę Boga, aby był „pośród nas”? Czy przyjmuję często Komunię Świętą? Czy na codziennej modlitwie uświadamiam sobie Jego bliskość, opiekę, czułość i życzliwość?