26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jednym głosem

Ocena: 0
5353
Nie jesteśmy dla siebie konkurencją, lecz genialnie się uzupełniamy – twierdzą członkowie Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich. Dyrektorzy zrzeszonych w nim stacji właśnie zakończyli wspólne rekolekcje w Rzymie.
Lokalność jest naszą siłą – mówią twórcy zrzeszonych stacji

– Razem mamy więcej możliwości i większą siłę ewangelizacyjnego oddziaływania – mówi ks. Tomasz Olszewski, dyrektor Radia Nadzieja z Łomży i przewodniczący Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich. Powstała we wrześniu zeszłego roku organizacja ma być płaszczyzną, na której 22 stacje diecezjalne i zakonne będą wymieniać się audycjami, informacjami z życia Kościoła oraz doświadczeniami w zarządzaniu i pozyskiwaniu środków. – Śmiejemy się, że ta wymiana ma zawsze jedną cenę – 55. Czyli 50 „Zdrowaś Maryjo” i 5 „Ojcze nasz”. Po prostu dzielimy się swoimi dobrami – mówi ks. Sławomir Kapitan, dyrektor Katolickiego Radia Podlasie, jeden z inicjatorów powołania Forum.

Wartości na fali

– Radio bliskie człowiekowi i bezkompromisowo kościelne – mówi o swojej stacji ks. Krzysztof Rzepka, dyrektor Radia FARA z Przemyśla. Priorytetem rozgłośni archidiecezji przemyskiej jest relacjonowanie i dokumentowanie wszystkich najważniejszych wydarzeń liturgicznych i duszpasterskich z życia Kościoła lokalnego. Skromna, 12-osobowa ekipa potrafi niemalże dokonywać cudów w eterze, przygotowując – przy wsparciu wolontariuszy – obszerne relacje „na żywo” chociażby z Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

– Wartości chrześcijańskie są dla nas fundamentem – zaznacza ks. Sławomir Kapitan z Katolickiego Radia Podlasie. Na falach siedleckiej rozgłośni modlitwa obecna jest kilka razy dziennie. Kiedy zbliża się południe, wszyscy pracownicy i goście obecni w redakcji spotykają się w studiu centralnym na „Anioł Pański”. – A gdy odmawiamy Różaniec, modli się z nami około 200 tys. ludzi – podkreśla ks. Kapitan. Na antenie radia codziennie goszczą członkowie różnych grup modlitewnych i funkcjonujących na terenie całej diecezji Kół Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie. Niektórzy potrafią przyjechać z oddalonego o prawie 100 kilometrów Terespola, żeby prowadzić modlitwę na antenie podlaskiej rozgłośni.

Dobre radio stąd

– Największym naszym atutem jest to, że nie doganiamy tzw. mainstreamu, co słychać w naszych audycjach i informacjach. Jesteśmy zatem na warszawskim rynku trochę innym głosem niż pozostałe media, zwłaszcza te komercyjne – stwierdza ks. Grzegorz Walkiewicz, dyrektor Radia Warszawa.

– Cenię Radio Warszawa za to, że stara się budować lokalną wspólnotę po prawej stronie Wisły. Bardzo budujące jest słuchanie ludzi, którzy naprawdę żyją tym, co się dzieje w ich własnym Kościele, i dbają o jego rozwój. Szczególnie miło jest usłyszeć na antenie głosy osób bliskich czy znajomych, co zdarza się nie raz – mówi Anna Janiszewska z Międzylesia, słuchaczka warszawskiej rozgłośni.
Spotkanie dzefów stacji na Jasnej Górze

– Lokalność jest naszą siłą – podkreśla ks. Tomasz Olszewski z Radia Nadzieja. Nadająca w promieniu 100 km od Łomży stacja jest pierwszym źródłem informacji dotyczącym tego regionu. – Radio musi być blisko słuchacza. Poruszać tematy, którymi ludzie żyją na co dzień – dodaje dyrektor łomżyńskiej rozgłośni. Ekipa Nadziei stara się na różne sposoby zbliżyć do swoich odbiorców. – W miesiącach wiosenno-letnich w każdy czwartek program jest nadawany z terenu. Z miejsca, gdzie mieszkają, pracują i żyją nasi słuchacze – mówi ks. Olszewski.

Podobnie misję swojej stacji widzi ks. Kapitan. – Jesteśmy rozgłośnią regionalną. Dużo bardziej interesują nas sprawy lokalne niż tematy poruszane przez media mainstreamowe – mówi. Taki profil bardzo cenią słuchacze. – Radio zawsze mi towarzyszy – mówi Anna Kuszpit, prezes Koła Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie, działającego przy Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej. – Cenię sobie różnorodność programu. Można posłuchać dobrej muzyki, aktualnych wiadomości z regionu. Jest też czas na modlitwę.

Koło w Białej Podlaskiej istnieje już od 10 lat i jest jedną z ponad 50 takich organizacji. Radio przygotowuje dla nich ofertę formacyjną, zachęca do angażowania się w życie parafii, zaprasza na swoją antenę. Członkowie kół bardzo często uczestniczą w audycjach, prowadzą modlitwy, a nawet – np. w uroczystość Wszystkich Świętych, działają jako lokalni korespondenci. Przyjaciele radia integrują się także między sobą – biorąc udział w dorocznych pielgrzymkach czy rekolekcjach. – Jesteśmy już jedną dużą rodziną – podkreśla Anna Kuszpit. Członkowie kół wspierają rozgłośnię również finansowo – poprzez coroczne wielkopostne zbiórki funduszy i comiesięczne dobrowolne składki.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter