29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O papieżu i nie tylko

Ocena: 5
935

Na katolikach, a przede wszystkim na środowiskach i instytucjach powołanych do propagowania nauczania papieskiego, spoczywa szczególny obowiązek przypominania, kim Jan Paweł II był dla świata

Na katolikach, a przede wszystkim na środowiskach i instytucjach powołanych do propagowania nauczania papieskiego, spoczywa szczególny obowiązek przypominania, kim Jan Paweł II był dla świata, jaki rezonans miały jego słowa i gesty, jak był postrzegany przez największych aktorów polityki międzynarodowej i przywódców duchowych, wreszcie przez niezliczone rzesze ludzi różnych wiar i kultur – napisał Grzegorz Polak w najnowszym, październikowym numerze „Biuletynu IPN”, w dużej części poświęconym 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Publicysta podkreślił, że zmasowane próby zniesławienia Jana Pawła II podejmowane przez środowiska lewicowe de facto mają na celu zdyskredytowanie jego nauczania. O świętym papieżu piszą także Jan Ruman i dr Paweł Skibiński, który w artykule „Jan Paweł II i wielka polityka” wskazuje na rolę, jaką papież z Polski odegrał w przemianach dokonujących się na świecie podczas jego długiego, 27-letniego pontyfikatu. Andrzej Grajewski zatrzymuje się nad dokumentami KGB, wskazując, jak wybór Jana Pawła II zmienił układ sił na świecie i dał nadzieję milionom katolików żyjących w krajach rządzonych przez komunistów. Szczególne znaczenie w zdobywaniu informacji o sytuacji w Watykanie miała rzymska rezydentura KGB, działająca pod dyplomatycznym przykryciem sowieckiej ambasady w Rzymie. „Co dla Jana Pawła II było znakiem nadziei, strażników sowieckiego imperium przerażało jako zapowiedź jego upadku” – pisze autor. O odrodzeniu religijnym w Czechosłowacji po wyborze Jana Pawła II pisze prof. Mirosław Szumiło, o przyjaźni Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego – Anna Rastawicka, a o mało znanych okolicznościach pielgrzymki papieża na Górny Śląsk i o jego związkach z sanktuarium w Piekarach Śląskich – Daniel Szlachta.

W numerze znalazły się też artykuły o sługach Bożych: abp. Antonim Baraniaku, najbliższym współpracowniku prymasów Hlonda i Wyszyńskiego (pisze o nim ks. Jarosław Wąsowicz), abp. Janie Cieplaku, służącym Kościołowi jako profesor Akademii Duchownej w Petersburgu, biskup Mohylewa i apostoł Syberii, który skazany był przez Sowietów na karę śmierci i po protestach całego świata deportowany został przez Łotwę do Polski (Anna Zechenter). Dr Łukasz Szleszkowski analizuje listy polskich zesłańców do Kazachstanu. Po 13 kwietnia 1940 r. los ten spotkał 300 tys. naszych rodaków. Z kolei Maria Zima-Marjańska jest autorką tekstu o obozie przejściowym w Pruszkowie Dulag121. Przeszło przez niego ponad 400 tys. mieszkańców stolicy; 150 tys. z nich zostało wywiezionych na roboty do Niemiec, a 75 tys. do obozów koncentracyjnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter