30 maja
czwartek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przeciw prowokacjom

Ocena: 0
1501

Prowokacja goni prowokację. Niejaki RB, człowiek uważający się za artystę performera, w wyniku swojej „twórczej” działalności doprowadził w Radomiu do upokorzenia ludzi w trudnej sytuacji, bezrobotnych i pozbawionych nadziei.

Udawał pracodawcę, wprowadzał ich w sytuacje graniczne, proponując nieprzyzwoite rodzaje zatrudnienia: narkotyki, szmuglowanie ludzi, usługi seksualne – i obserwował. Wynajęci aktorzy grali role prowadzących rozmowy kwalifikacyjne. Zgodnie ze scenariuszem manipulowali uczuciami kandydatów „do pracy”, wykorzystywali ich frustrację – a „performer” bez ich wiedzy nagrywał rozmowy, żeby zrobić z tego program telewizyjny.

Zapowiedział program, zrobił się szum. Przeprosił w internecie, ale czy nie był to kolejny chwyt? „Rzeczywiście jest to być może przekroczenie pewnych zasad etycznych” – napisał.

Co to znaczy: być może? Co to znaczy: pewnych zasad? Nagle zrozumiał, czego się dopuścił? Nie wiedział, co planuje? Nie umiał przewidzieć skutków? Przecież nie jest początkujący w swoim zawodzie, ma 46 lat. Rozumie chyba, czym jest szyderstwo, kpina, manipulacja, upokorzenie, upodlenie. Czym jest instrumentalne, przedmiotowe traktowanie człowieka.

A aktorzy grający role speców od zatrudnienia? Też biorą każdą pracę, jak leci, skoro tę wzięli?

A specjaliści od kamer i dźwięku? Także? Nikt nie potrafi powiedzieć panu reżyserowi, że tak się nie robi?

Kiedy w swoim gronie – twórców i realizatorów programu – doznawali jakoby wstrząsu, że były policjant jest gotów łamać prawo, przewożąc imigrantów w zamkniętej ciężarówce, a emeryt pod pozorem sprzątania sprzedawać narkotyki nowobogackim, to nie przyszło im do głowy, że tak naprawdę sami przekroczyli wszelkie normy etyczne, a kto wie, czy i nie prawo?

Rok temu we wrocławskim Teatrze Polskim promowano spektakl, wytwarzając plotkę, że zagrają w nim aktorzy pokazujący „seks na żywo”. Oszukiwano – i ośmieszano – widzów, komentatorów i zarządzających kulturą, włącznie zresztą z ministrem, którego próbowano ustawić przy tej okazji w roli jakiegoś niedouka i cenzora.

Przedmiotowe traktowanie człowieka, manipulowanie nim do własnych celów, poddawanie szyderstwu – wszystko jedno: dla zabawy, dla zarobku czy próżnej sławy – nie jest oczywiście niczym nowym. Uznawany za dokumentalny film „Arizona” z 1997 roku o popegeerowskiej – jakoby rozpijaczonej do imentu – wsi był i jest broniony w dziennikarskich kręgach, choć wieś próbowała opowiadać, jak reżyserka skrzynkami kupowała ludziom tanie (tytułowe) wino, byle tylko grali zgodnie z jej scenariuszem.

Jeśli nawet akceptacja dla takich działań nie jest powszechna, to decydujący jest i tak brak sprzeciwu. Programy „Big Brother” biły wszak rekordy popularności, a kandydatów nie brakowało. Programy podstarzałego pięćdziesięciolatka znanego z zamiłowania do prowokacji mają wciąż wysoką oglądalność. To ona właśnie wskazuje na nasz brak sprzeciwu. Związek z tego typu akcjami wśród dzieci i młodzieży – nagrywanie na komórkę scen upokarzania koleżanki ze szkolnego boiska – wydaje się odległy, może nawet żaden. Dopóki nie dotknie to nas samych?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Czwartek, VIII Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 14, 12-16. 22-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter