26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ewa Kopacz przedstawiła skład rządu

Ocena: 0
1133
Desygnowana na premiera Ewa Kopacz zaprezentowała w piątek rano kandydatów na ministrów swojego rządu. Największe niespodzianki to stanowisko szefa dyplomacji dla Grzegorza Schetyny i szefa resortu sprawiedliwości dla Cezarego Grabarczyka.
20140919 10:24, aktul. 11:37 mz na podst. PAP, TVN24.pl
fot. PAP/Radek Pietruszka

Nowa Rada Ministrów zostanie zaprzysiężona w poniedziałek. Oto jej skład:
  • premier – Ewa Kopacz
  • wicepremier, minister gospodarki – Janusz Piechociński
  • wicepremier, minister obrony – Tomasz Siemoniak
  • minister spraw wewnętrznych – Teresa Piotrowska
  • minister sprawiedliwości – Cezary Grabarczyk
  • minister spraw zagranicznych – Grzegorz Schetyna
  • minister finansów – Mateusz Szczurek
  • minister zdrowia – Bartosz Arłukowicz
  • minister kultury – Małgorzata Omilanowska
  • minister edukacji narodowej – Joanna Kluzik-Rostkowska
  • minister nauki i szkolnictwa wyższego – Lena Kolarska-Bobińska
  • minister pracy i polityki społecznej – Władysław Kosiniak-Kamysz
  • minister rolnictwa – Marek Sawicki
  • minister skarbu – Włodzimierz Karpiński
  • minister sportu – Andrzej Biernat
  • minister środowiska – Maciej Grabowski
  • minister administracji i cyfryzacji – Andrzej Halicki
  • minister infrastruktury i rozwoju regionalnego – Maria Wasiak
  • szef Kancelarii Premiera – Jacek Cichocki


– Chciałam stworzyć silny rząd, który daje poparcie całej Platformy Obywatelskiej i odpowiedzialnego koalicjanta – powiedziała Kopacz przed prezentacją ministrów. – Jest to rząd silnych osobowości, merytorycznie przygotowany do wypełniania zadań, które przed nimi postawię. Najtrudniejszym (...), najważniejszym [jego] zadaniem będzie odbudowanie zaufania Polek i Polaków. Jest to możliwe pod jednym warunkiem – że będziemy wymagać od siebie więcej, niż wymagają od nas inni – stwierdziła. Zwracając się do członków jej przyszłego rządu zapowiedziała, że będzie "ostrym recenzentem i uważnym obserwatorem ich działań".

Nową Radę Ministrów utworzą w większości członkowie rządu Donalda Tuska. Do zmian dojdzie w pięciu resortach.

Największą uwagę przyciąga powierzenie funkcji ministra spraw zagranicznych byłemu wiceszefowi PO Grzegorzowi Schetynie, który w latach 2007-2009 był wicepremierem i stał na czele ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w latach 2010-2011 pełnił funkcję marszałka Sejmu. Schetyna jest postrzegany jako lider opozycyjnej wobec Tuska frakcji w PO. – Jest merytoryczny, to silna osobowość, dobry przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych – mówiła o nim w piątek Kopacz. – Jest gwarantem, że nie będzie nieodpowiedzialnych decyzji, gwarantuje dobrą współpracę z ministrem obrony, premierem, prezydentem – dodała. Podkreśliła, że jej decyzja o powołaniu go do rządu jest decyzją suwerenną. Zapewniła, że w polityce zagranicznej państwa "będzie ciągłość".

Dotychczasowy szef MSZ Radosław Sikorski jest wspólnym kandydatem koalicji PO-PSL na stanowisko marszałka Sejmu, które zwolni Kopacz. – To jest awans, mocna, samodzielna pozycja tego polityka. Gwarantuję, że [podczas głosowania w tej sprawie] nie będzie żadnych niespodzianek – mówiła przyszła premier. Posłowie wybiorą nowego marszałka Sejmu na posiedzeniu w środę 24 września.

Resort sprawiedliwości obejmie po Marku Biernackim wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, obecny wiceprzewodniczący PO, który w latach 2007-2011 pełnił funkcję ministra infrastruktury. To "najbliższy współpracownik od trzech lat, wielki przyjaciel, ale też człowiek, o którym mogłabym powiedzieć, że kocha ludzi, jest przyzwoity i ponad wszystko stawia prawo" – tak Kopacz opisywała Grabarczyka.

Minister infrastruktury i rozwoju Elżbietę Bieńkowską, która została unijną komisarz, zastąpi wiceprezes PKP SA Maria Wasiak. Jak zaznaczyła Kopacz, tym wyborem rząd chce powiedzieć Polakom: "będziecie jeździć szybciej, wygodniej, będziecie jeździć po dobrych drogach". – Ta drobna, ale jakże energiczna kobieta to zagwarantuje – obiecała.

Z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odchodzi skompromitowany w aferze taśmowej Bartłomiej Sienkiewicz. Resortem pokieruje posłanka PO Teresa Piotrowska, która według Kopacz jest "silną kobietą" i "potrafi rządzić twardą ręką".

Nowym szefem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w miejsce Rafała Trzaskowskiego będzie poseł PO Andrzej Halicki. Kopacz zaznaczyła, że oczekuje od niego "domknięcia rozpoczętych przez jego poprzedników projektów dot. cyfryzacji, informatyzacji, administracji".

Podczas prezentacji Kopacz zapowiedziała, że za miesiąc dokona przeglądu wiceministrów. – Nie brakuje w PO kobiet, które mogłyby zająć miejsce sekretarza lub podsekretarza stanu – oznajmiła.

Na pytania dziennikarzy o program rządu Kopacz nie chciała odpowiadać. Poprosiła, by pozostawić je na czas, kiedy będzie wygłaszać expose (tj. 1 października).

Listę kandydatów do nowego rządu poznał wczoraj jako pierwszy prezydent Bronisław Komorowski.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter