1 maja
środa
Józefa, Jeremiasza, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Głosy z parlamentów

Ocena: 0
1139

Sprawa Trybunału Konstytucyjnego nadal rozgrzewa polską scenę polityczną. O akcji opozycji związanej z wyborem do tego gremium prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego, a także rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. Polski rozmawiali 16 kwietnia uczestnicy Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3.

Audycję prowadził Jacek Karnowski.

Zamieszanie w Sejmie

Prezydent się uniezależnia?

Rezolucja Parlamentu Europejskiego

 

Piotr Zaremba

To przecież opozycja

Niezwykłą sytuacją przy wybieraniu przez Sejm sędziego Trybunału Konstytucyjnego była próba zerwania kworum. Nie zgadzam się z komentatorami, którzy domagają się ukarania za to posłów opozycji. Poseł ma prawo nie głosować, a próby zrywania kworum miały już miejsce, np. w 1994 r., kiedy SLD chciał wprowadzić aborcję na życzenie. Formy tej oczywiście często powtarzać nie można, normalnością jest głosowanie.

Kukiz ’15 przyłączył się do tej akcji. Przestrzegam przed zdziwieniem, że partia opozycyjna jest w opozycji. Ewenementem było raczej to, że klub ten często układał się z obecną władzą. Element pewnej „tajnej zmowy” z PO i Nowoczesną może zaszkodzić jego antypartyjnemu wizerunkowi. To formacja bardzo labilna i niespójna, trochę skazana na siedzenie okrakiem na barykadzie. Mam wrażenie, że w sprawach aksjologicznych członkowie Kukiz ’15 są bliscy PiS, ale w wielu sprawach merytorycznych i bieżących są w opozycji. Czasem im nawet przytakuję, np. gdy krytykują politykę kadrową opartą na partyjniactwie.

 

Piotr Skwieciński

Kukiz daje przewagę

Kukiz ’15 spełniał do tej pory rolę quasi-zaplecza obozu władzy. Jest to ruch inny niż PiS, ale też antyestablishmentowy, skierowany przeciwko elitom III RP. Są duże pokrewieństwa między Kukiz ’15 i PiS, choć ten pierwszy ma młodszy elektorat. Dotychczasowe sondaże partyjne były zastanawiająco trwałe. Prowadził bezdyskusyjnie PiS. Daleko z tyłu były PO i Nowoczesna, ale po zsumowaniu ich wyników i dodaniu głosów „zmarnowanych”, oddanych na SLD i PSL, „koalicja antyPiS-owska” miała z reguły więcej głosów niż PiS, jednak mniej niż PiS i Kukiz. Utrzymywanie się notowań Kukiz ’15 na stałym poziomie i, w pewnym sensie, trwanie tego ruchu przy PiS stwarza władzy bezpieczną psychologiczną sytuację – świadomość, że wciąż ma ona większość bezwzględną. Dzięki Kukizowi niejako utrzymuje się stan z drugiej tury wyborów prezydenckich. Zwróćmy uwagę, że w tych nielicznych sondażach, w których PiS tracił poparcie, zyskiwał właśnie Kukiz ’15. Zatem obóz przeciwko III RP, „obóz zmiany”, jako całość nie tracił. Ewentualne odejście Kukiza ’15 od pewnej bliskości z PiS oceniam jako bardzo niebezpieczne. Mam wrażenie, że PiS przyzwyczaił się, iż można tanio utrzymać ten „sojusz”. Wydaje mi się, że Kukiz ’15 wymaga pewnego „dopieszczenia” ze strony PiS.

 

Piotr Semka

Kariera Komisji

Parlament Europejski przyjął rezolucję – o niewiążącym charakterze – w której wzywa polskie władze do wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Chciałbym zwrócić uwagę, że Hanna Suchocka była w tejże Komisji od 1991 r., jako premier, minister, posłanka i ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, ale to absolutnie nikogo nie obchodziło, nie miało znaczenia. Jak w humoreskach Jaroslava Haška – ktoś został wysłany do Komarowic nad Wełtawą i sztab o nim zapomniał. Teraz Komisję Wenecką – organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego – traktuje się instrumentalnie i obsadza w roli swego rodzaju prokuratury, która przygotowuje akta dla swego rodzaju nowego sądu, jakim stał się Parlament Europejski. Przeraża mnie brak w Strasburgu kogoś, kto powiedziałby, że to absurd, że w ten sposób tworzy się prawny mechanizm osądzania suwerennego kraju.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 14 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.

fot. PAP/Jacek Turczyk
Idziemy nr 17 (551), 24 kwietnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter