30 maja
wtorek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Jak się układać?

Ocena: 0
1719
W studiu przy Floriańskiej 3 w dyskusji prowadzonej w sobotę 29 marca przez Jacka Karnowskiego wzięli udział Stanisław Janecki ("wSieci", wPolityce.pl), Piotr Skwieciński ("wSieci"), ks. Henryk Zieliński (Tygodnik "Idziemy") i dr Tomasz Żukowski (politolog, Instytut Polityki Społecznej UW).

Pułapka na opozycję

Stanisław JaneckiDonald Tusk jest chyba jedynym przywódcą dużego państwa europejskiego (poza samą Ukrainą), który wywołał taką histerię wojenną. Nawet na Litwie, która jest znacznie bardziej zagrożona i ma symboliczne siły zbrojne bez własnego lotnictwa, nie ma takiej histerii.

Bardzo trudno jest opozycji wejść w tę retorykę. Bo albo wyjdzie, że nie doceniamy zagrożenia ze strony Rosji Putina albo – że jeszcze bardziej podgrzewamy atmosferę. I wtedy utrwalimy swój wizerunek tych niebezpiecznych, którzy zaraz wywołają wojnę. Więc to jest bardzo dokładnie przemyślane i obliczone jako forma pułapki na opozycję.


Musimy się wycofać

Piotr SkwiecińskiJestem za tym, żeby w miarę możliwości mieć z Rosją jak najlepsze stosunki. Należę do wielbicieli kultury rosyjskiej. Ale Rok Polski w Rosji i Rok Rosji w Polsce, w obecnej sytuacji, byłby bardzo złym sygnałem. Znakiem całkowitego przejścia do porządku dziennego nad tym, co się stało i co się jeszcze może wydarzyć.

Rzeczywiście, są uspokajające sygnały, ale koncentracja wojsk na granicy ukraińskiej jest faktem. Z różnych stron dochodzą też informacje o zmienionym zachowaniu dyplomatów rosyjskich w krajach regionu. Jest ono agresywniejsze, momentami po prostu chamskie. Widać wyraźnie powrót mentalności radzieckiej. I to na dużą skalę. Wszystko to zapowiada niedobrą przyszłość.


Początek poważnej dyskusji?

dr Tomasz ŻukowskiPlastikowy marketing, który działa wobec spraw niedotyczących nas bezpośrednio, w zderzeniu z rzeczywistymi problemami, okazał się kompletnie bezsilny. Premier spotkał się z protestującymi rodzicami trzy razy i za każdym razem jego próba zaczarowania sytuacji kończyła się katastrofą. Przegrał ewidentnie. Okazało się, że jego zdolności aktorskie mają swoje granice. Słowa: „Pan kłamie, od sześciu lat pan nas oszukuje” musiały w niego dramatycznie uderzyć. Ale wyciągnął z tego wnioski, wycofał się, posłał ministra. I od tego momentu zaczął klasyczną polityką negocjować warunki. Próbować dać mniej i zarazem pokazać drugą stronę jako żądającą zbyt wiele. Być może ta strategia okaże się skuteczniejsza.

Mam nadzieję, że obecne wydarzenia, będą początkiem poważnej dyskusji – jak znaleźć formułę, która pozwoli realnie wesprzeć rodzinę, również materialnie.


Złote olimpijskie

ks. Henryk ZielińskiPrezydent Krakowa Jacek Majchrowski chce przeprowadzić referendum w sprawie igrzysk olimpijskich w Małopolsce. Ponieważ jednak to nie prezydent Majchrowski będzie pokrywał koszt tych inwestycji, tylko cały kraj – to referendum powinno być ogólnokrajowe, bo my wszyscy mamy za to płacić.

Przypomnijmy sprawę, która jest bardzo śliska i której nawet posłowie boją się poruszać. Chodzi o całą infrastrukturę narciarską – kolei linowych i kolei górskich, która została sprzedana za bezcen. Poza tym był już projekt budowy – czy to nie pod tym kątem? – zbiornika wodnego do naśnieżania tamtejszych tras narciarskich pod Kasprowym Wierchem (w Tatrzańskim Parku Narodowym!). Czy już w tej chwili nie wiadomo, kto między innymi mógłby być głównym beneficjentem, nie samych igrzysk, ale zgody na te igrzyska?


***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 16 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio Plus Kielce, Radio Plus Opole, Radio Plus Radom, Internetowe Radio Polonia, Katolickie Radio Ciechanów, Katolickie Radio Płock, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę o godz. 9:09 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.


Idziemy nr 14 (446), 6 kwietnia 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 maja

Środa, święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Błogosławiona jesteś, Panno Maryjo,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter