29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matura z religii

Ocena: 0
5062
Przedmiotem kolejnej fali manipulacji w mediach staje się sprawa matury z religii. Jej wprowadzenie postuluje sama młodzież, a sprawie patronuje Komisja Wychowania Katolickiego KEP.
Matura z religii będzie tematem najbliższego spotkania przedstawicieli Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej 6 czerwca w Warszawie. – Chcemy wiedzieć, czy może coś się zmieniło w prawie oświatowym, skoro w 2008 roku nie było sprzeciwu ministerstwa, żeby religia mogła być na maturze, a teraz jest – zauważa bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego. – Pani minister zawsze nas zapewniała, że „nic się nie zmienia, a religia nadal pozostaje ważnym przedmiotem w procesie edukacyjnym – mówi w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

– W styczniu rozmawialiśmy na temat możliwości zdawania religii na maturze, umówiliśmy się z zespołem ministerialnym, że przygotujemy dokładną analizę prawną i spotkamy się w połowie kwietnia, żeby na ten temat porozmawiać. Do spotkania nie doszło. Dopiero teraz wracamy do tematu – mówi bp Mendyk.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego ma nadzieję, że po tym spotkaniu będzie wiadomo, czy zaszły zmiany w prawie oświatowym oraz czy strona kościelna i MEN powinny coś jeszcze zrobić, aby można było zdawać religię na maturze.

– My o nic specjalnego się nie upominamy. Chcemy tylko spełnić wszystkie możliwe warunki, żeby tak jak inne przedmioty, również religia – czy to katolicka, prawosławna, czy inna – mogła być przedmiotem maturalnym, by wszyscy mieli jednakowe prawa – deklaruje bp Mendyk. – Upominamy się o całą rzeszę młodych ludzi, którzy przystępując do olimpiad przedmiotowych, zwłaszcza Olimpiady Teologii Katolickiej, przygotowują się z tej dziedziny, i chcieliby tą wiedzą również się podzielić. Dlaczego tego nie wykorzystać np. na maturze? – zastanawia się.

Ministerstwo argumentuje, że uczniowie chcący studiować teologię mogą zdawać egzaminy wstępne na teologię. To prawda, tylko że jest spora grupa uczniów, którzy chcą studiować np. nauki ścisłe, a teologii uczą się, bo jest to ich życiowa pasja, ale nie zamierzają w przyszłości studiować na tym kierunku. – Dlaczego nie wyjść im naprzeciw i nie umożliwić matury z religii? – pyta bp Mendyk.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego przypomina też, że religia jako przedmiot szkolny funkcjonuje na bazie odrębnych rozporządzeń. – My żadnej partyzantki nie uprawiamy. Przedmiot „religia” ma swoją podstawę programową oraz program nauczania, który MEN otrzymało – zaznacza bp Mendyk.

Kwestia możliwości zdawania religii na maturze jest dyskutowana od 2006 roku. Strona kościelna spełniła wszystkie standardy nakreślone przez MEN. W 2008 roku w Płocku i Szczecinie przeprowadzono pilotażową maturę z religii. Dwa lata później religia miała być jednym z przedmiotów maturalnych.


NA CZYM STOIMY?

Z badań wynika, że Polacy zaakceptowali obecność lekcji religii w szkołach. CBOS wykazuje, że 72 proc. ankietowanych jest za nauczaniem religii w publicznych placówkach oświatowych, podczas gdy w 1991 roku zwolenników jej powrotu było ok. 50 proc. Nie potwierdziły się też obawy, że dzieci rodzin innych wyznań będą dyskryminowane.

Jeśli uczeń nie wybrał lekcji religii, wówczas powinien chodzić na lekcje etyki. Problem w tym, że oferuje je jedynie 2,5 proc. szkół w Polsce, gdyż według MEN rodzice rzadko upominają się o te zajęcia. Tymczasem Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w 2010 roku orzekł, że brak zorganizowania lekcji etyki dla uczniów, którzy nie chcą uczęszczać na religię, narusza prawo. Trybunał wytknął państwu polskiemu, że uczniowie wybierający religię mają na świadectwie ocenę, a niewierzący – kreskę w rubryce „religia/etyka”, co ujawnia ich przekonania. Dyskusję o rzekomej dyskryminacji uczniów, którzy z braku zajęć z etyki są zmuszani przez środowisko do uczęszczaniu na katechezę wbrew swoim przekonaniom, uciął stanowczo kard. Kazimierz Nycz, ówczesny przewodniczący Komisji KEP ds. Wychowania Katolickiego, opowiadając się za obecnością etyki w szkole. Przypomniał, że od samego początku w rozporządzeniu o organizowaniu lekcji religii w szkole była przewidziana alternatywa w postaci etyki. – Jesteśmy przeciwni istniejącej obecnie furtce, że uczeń może nie uczęszczać na żadne z tych zajęć – przypominał stanowisko episkopatu kard. Nycz.

Ocena z religii wystawiana jest w skali sześciostopniowej, umieszcza się ją na świadectwach, ale samo świadectwo nie zawiera informacji, czy uczeń uczęszczał na religię, czy etykę, i jakiego jest wyznania. Analogiczne przepisy jak w przypadku lekcji religii katolickiej, dotyczą organizowania lekcji religii innych wyznań, także dla wyznawców islamu czy judaizmu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter