19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na pasku Kremla

Ocena: 4.6
1343

Przed wybuchem wojny na Ukrainie w Hiszpanii i Portugalii krążyły obiegowe opinie o uzależnieniu lewicowych ugrupowań, głównie radykalnego nurtu, od Rosji. Jeśli przed 24 lutego ktoś miał wątpliwości co do prawdziwości takich twierdzeń, dziś nie ma już złudzeń.

fot. Wallace Damiăło/ Pixabay

Kilka tygodni przed zgromadzeniem rosyjskich wojsk przy ukraińskiej granicy hiszpańską opinię publiczną zelektryzowała sprawa Hugona Carvajala, byłego szefa służb kontrwywiadowczych Wenezueli, który po wypłynięciu jachtem ze swojego „karaibskiego raju” postanowił w 2019 r. uciec do Hiszpanii. Ewakuacja udała się na krótko. Po kilku miesiącach były bliski doradca legendarnego wenezuelskiego prezydenta Hugona Chaveza został osadzony w areszcie. Niebawem też po prawą rękę zmarłego w 2013 r. szefa reżimu z Caracas zjawili się w Hiszpanii wysłannicy amerykańskiego wymiaru ścigania.

 


REŻIMOWA PARTIA

Pomimo wyrażenia w 2021 r. przez Sąd Karny i Administracyjny Hiszpanii zgody na ekstradycję do USA gen. Hugona Carvajala nieprędko trafi on do Stanów, aby zostać osądzonym za rzekomy udział w masowej wysyłce narkotyków za ocean. W hiszpańskim wymiarze sprawiedliwości, który w marcu br. wstrzymał procedurę ekstradycji, panuje bowiem przekonanie, że były człowiek reżimu ma ciekawe informacje dotyczące zaangażowania Wenezueli w życie partyjne tego iberyjskiego kraju. Chodzi m.in. o sprawę nielegalnego finansowania współrządzącej Hiszpanią skrajnie lewicowej partii Podemos, która od stycznia 2020 r. tworzy wraz z socjalistami koalicję rządową. Podczas jesiennych przesłuchań Carvajal zeznał, że Wenezuela sfinansowała powstanie kilku antysystemowych ugrupowań politycznych w Europie, w tym zarówno hiszpańskiego Podemos, jak i włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd. Mało tego: od kilku miesięcy policyjna Jednostka ds. Przestępstw Gospodarczych i Podatkowych (UDEF) prowadzi sprawę dotyczącą trzech osób z byłych władz Podemos, w tym jej współzałożycielki Caroliny Bescansy. Sprawa dotyczy dokonanej w 2013 r. wpłaty 142 tys. dolarów na konta osób, które następnie ufundowały partię. Środki te miała im wysłać kontrolowana przez reżim w Caracas wenezuelska spółka naftowa PDVSA. Także Carvajal podczas swoich zeznań wskazywał na nią jako na sponsora Podemos.

 


EMIGRANCI… KLIMATYCZNI

Bliskie relacje Wenezueli z Kremlem pozwalają przypuszczać, że brak reakcji tego ugrupowania na masową migrację uciekinierów wojennych z Ukrainy to element gry prowadzonej przez Podemos na rzecz Rosji. Partia ta, niezwykle aktywna w przypadku azjatyckich i afrykańskich imigrantów, po 24 lutego nagle przestała podejmować tematy dotyczące wspierania uchodźców. W ciągu trzech miesięcy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę Podemos zaproponowało jedynie projekt przepisów ogólnych uwzględniających tzw. emigrantów klimatycznych, czyli osoby, które z powodu katastrof naturalnych musiały opuścić miejsce zamieszkania. Autorzy propozycji ustawodawczej wskazali, że Ukraińcy są tylko jednym z wielu narodów cierpiących z powodu konfliktów zbrojnych na świecie.

Hiszpańskie dzienniki internetowe „Voz Populi” i „El Confidencial” twierdzą, że za obojętność na pogłębiający się kryzys humanitarny i sympatyzowanie z Rosją Podemos już teraz płaci spadkiem poparcia w sondażach.

 


ROSYJSKA „GOŚCINNOŚĆ”

Podobnie jest z innym radykalnym ugrupowaniem z Półwyspu Iberyjskiego – Komunistyczną Partią Portugalii (PCP), od lat popierającą reżim Putina. Topnienie grona sympatyków PCP jest, jak twierdzą politolodzy, nieuniknione. Wprawdzie parlamentarzyści tej partii unikają wypowiedzi dotyczących wojny na Ukrainie i stronią od bezpośredniego popierania Kremla, ale notoryczne kontestowanie członkostwa Portugalii w NATO dowodzi bliskości komunistów wobec wojennej retoryki Rosji.

Masowy napływ ukraińskich uciekinierów wojennych do Portugalii dowiódł też patologicznego zjawiska – zatrudniania Rosjan przy przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy w urzędach gmin kierowanych przez PCP. Najbardziej rażącym przykładem zaniedbań jest sytuacja z Setubalu, na zachodzie Portugalii, gdzie zaprzyjaźnieni z komunistycznymi urzędnikami Rosjanie włączeni zostali do akcji powitania ukraińskich uciekinierów wojennych. Ci zaś ujawnili, że w trakcie procedury rejestracji uchodźców członkowie rosyjskich stowarzyszeń wypytywali przybyszów o prywatne sprawy, powiązania rodzinne oraz miejsce przebywania bliskich na Ukrainie, a wreszcie pieczołowicie i masowo skopiowali ich dokumenty osobiste.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest dziennikarzem, korespondentem PAP oraz tygodnika „Idziemy” z Portugalii i Hiszpanii, mieszka w Lizbonie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter