30 czerwca
czwartek
Emilii, Lucyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Naczelny rabin Rosji wzywa Ławrowa do przeprosin

Ocena: 0.7
340

Naczelny rabin Rosji Berl Lazar jest wstrząśnięty wypowiedzią rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który stwierdził, że "Żydzi są największymi antysemitami" i wezwał go do publicznego przeproszenia za te słowa.

fot. www.pixabay.com/ na zdjęciu synagoga w Sankt Petersburgu w Rosji

"Nie uważam się za osobę upoważnioną do udzielania rad szefowi rosyjskiej dyplomacji, ale byłoby miło, gdyby przeprosił Żydów i po prostu przyznał się do błędu. Myślę, że po tym wydarzeniu można by uznać je za zakończone i odwrócić bieg wydarzeń" – przytoczyła słowa Lazara międzynarodowa agencja informacyjna Jewish Telegraphic Agency. Rabin dodał, że nie podziela poglądu, jakoby działania władz rosyjskich na Ukrainie można było utożsamiać z działaniami armii sowieckiej w czasie II wojny światowej.

Wyjaśnił, że oskarżanie Ukraińców przez władze rosyjskie o "neonazizm" bagatelizują wyczyny i bohaterstwo żołnierzy radzieckich, którzy wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau i zatknęli czerwoną "flagę zwycięstwa" nad Reichstagiem w Berlinie.

Lazar jest uważany za osobę bliską prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Stoi na czele Federacji Gmin Żydowskich Rosji – stowarzyszenia związanego z ruchem chasydyzmu Chabad Lubawicz.

Z kolei naczelny rabin Kijowa Jonatan Markowycz ostro skrytykował słowa Ławrowa. W programie kanału telewizyjnego TSN powiedział:

Słuchanie takich bzdur jest przerażające. Ktoś w Rosji próbuje dziś poruszyć temat antysemityzmu, którego na Ukrainie nie ma. Nasz prezydent jest daleki od antysemityzmu, a oskarżanie go o to jest okropnym kłamstwem. Rząd Izraela musi ostro zareagować na wypowiedzi Ławrowa. Takie słowa i idee nie powinny w ogóle mieć prawa bytu, a tego typu zwroty mogą używać tylko ludzie głupi. Trzeba to potępić, aby nikt tego nie wykorzystał.

W niedawnym wywiadzie dla włoskiej telewizji Rete 4 minister spraw zagranicznych Rosji wspomniał o żydowskich korzeniach prezydenta Ukrainy Wołodymyra Żeleńskiego i powiedział, że "Hitler też miał żydowskie pochodzenie".

Kancelaria prezydenta Ukrainy nazwała wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji „jaskiniowym antysemityzmem”. Natomiast Izrael ostro zareagował na tę wypowiedź, oskarżając Ławrowa o rasizm.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 czerwca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników
św. Kościoła Rzymskiego

On wstał i poszedł do domu.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter