21 czerwca
piątek
Alicji, Alojzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Netanjahu walczy o przeżycie

Ocena: 0
148

Izrael wybierał w kwietniu parlament, ale sformowanie nowego rządu się nie powiodło. Kolejne wybory zapowiedziano na 9 września.

fot. U.S. Embassy Jerusalem / flickr.com / CC BY 2.0 / Link

Stało się tak po raz pierwszy od powstania niepodległego Państwa Izrael w 1948 r. Premier Benjamin Netanjahu poniósł porażkę. Aby stworzyć gabinet, jego partia Likud (zdobyła 35 mandatów na 120) musiała pozyskać koalicjantów. Premier liczył na byłego ministra obrony Awigdora Liebermana, szefa niewielkiej syjonistycznej partii Nasz Dom Izrael (Yisrael Beitenu). Ostatecznie jednak Lieberman odmówił.

Powód: Netanjahu nie chciał się zgodzić na jego żądanie likwidacji przywilejów dla ortodoksyjnych Żydów, którzy są zwolnieni z powszechnego obowiązku obrony. W 2017 r. Sąd Najwyższy uznał, że przywilej ten dyskryminuje innych, i dał parlamentowi rok na wprowadzenie stosownych zmian w ustawodawstwie. Premier jednak potrzebował nie tylko wsparcia Liebermana, ale też ugrupowań religijnych, które takie przywileje popierają – i do zmian nie doszło.

Opozycyjne ugrupowanie Niebiesko-Biali, które w wyborach uzyskało nieco tylko gorszy wynik od Likudu (ale identyczną liczbę 35 posłów), wzywa do mobilizacji. – Musimy wygrać te wybory – ostrzegł Ja’ir Lapid, jeden z liderów Niebiesko-Białych. – Jeśli się to nie uda, upadnie demokracja. Od tego zależy los naszych dzieci – przekonuje, dowodząc, że długie rządy Netanjahu prowadzą kraj na manowce. Zapowiada się więc bardzo ostra kampania wyborcza, w której, niestety, znów może się pojawić wątek polski i roszczenia wysuwane pod adresem Warszawy.


Dziesięć lat rządów

Benjamin Netanjahu, zwany „Bibi”, urodził się w 1949 r. w Tel Awiwie – jest więc pierwszym i jedynym jak do tej pory szefem izraelskiego rządu, który urodził się na terytorium tego kraju. W dzieciństwie mieszkał w USA, stąd po angielsku mówi z amerykańskim akcentem. W 1967 r. wrócił do Izraela i trafił do elitarnej jednostki wojskowej Sajjeret Matkal. O jej akcjach wiadomo niewiele; w 1972 r. Bibi uczestniczył w akcji uwolnienia zakładników z porwanego samolotu na lotnisku w Tel Awiwie, a w 1968 r. w operacji w Libanie; omal nie zginął w Syrii. Potem znów przebywał w USA i wrócił do kraju w 1977 r. Najpierw pracował jako dyplomata, ale w 1988 zaangażował się w politykę. W 1992 r. został liderem prawicowej partii Likud, a w 1996 r. wybrano go na urząd premiera (w latach 1996-2001 funkcjonowały tam bezpośrednie wybory szefa rządu – rzecz niespotykana w innych krajach). Piastował go do 1999 r. Od 2003 r. był ministrem finansów, a w 2009 r. ponownie został premierem.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 24 (713), 16 czerwca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną.

Dziś w Kościele: piątek XI tydzień zwykły
+ wspomnienie dowolne św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 11,18.21b-30; Ps 34,2-7; Mt 6,19-23.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)