29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O co chodzi w Syrii?

Ocena: 0
1878

Ta wojna nie jest czarno-biała. Mimo że światowe media o jednej ze stron mówią z sympatią: rebelianci, a o drugiej: reżim. Pod pozorem zaprowadzania nowego politycznego ładu Syryjczykom zgotowano piekło.

fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

Zrobiono tak, mimo że większość mieszkańców nie chciała konfliktu i uważała, że po tej wojnie może być tylko gorzej. Jedną z najbardziej pokrzywdzonych grup stali się w Syrii chrześcijanie.

Symbolem tej krwawej wojny stało się w ostatnich miesiącach Aleppo, miasto w północno-zachodniej Syrii, o które trwały zacięte walki – dziś morze gruzów i piętrzące się kikuty biurowców. Nic już nie przypomina, że dawniej była to handlowa stolica kraju oraz jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miast na świecie. Pod koniec grudnia, na skutek wynegocjowanego porozumienia, dziesiątki tysięcy ludzi zostały z niego wreszcie ewakuowane. Ostatecznie, tuż przed świętami, Aleppo zostało zdobyte przez siły rządowe, czyli właśnie reżimowe.

Miasto w ciągu kilku ostatnich miesięcy było terenem zaciekłych walk oraz dramatu zwykłych Syryjczyków. Jak się szacuje, tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy Rosjanie wspierający wojska rządowe dokonali w Syrii niemal 19 tys. nalotów, podczas których śmierć poniosło 35 tys. osób. Media przemilczają, że zbrodni dopuszczają się także walczący z siłami rządowymi rebelianci. Zdaniem chaldejskiego biskupa tego miasta Antoine’a Audo, rebelianci w ten sposób bronili się przed nalotami i starali się wpłynąć na opinię międzynarodową.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 2 (588), 8 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 18 stycznia 2017 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter