28 marca
wtorek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ostatni prezydent łagru narodów

Ocena: 0
763

Zmarł Michaił Gorbaczow. Został prezydentem ZSRR i chciał uratować to państwo – ale Związek Radziecki się rozpadł. Choć dla wielu jest symbolem zmian idących w dobrym kierunku, to jednak ma na swoim koncie decyzje dramatyczne, których skutkiem były ofiary w ludziach.

fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Gorbaczow, choć reformator i twórca pierestrojki oraz głasnosti, był przede wszystkim komunistą. Doszedł do najwyższego stanowiska w partii – sekretarza generalnego.

 


PO SZCZEBLACH PARTYJNEJ KARIERY

Pochodził ze wsi Priwolnoje w Kraju Stawropolskim, gdzie urodził się w 1931 r. Ojciec był Rosjaninem, matka pochodziła z rodziny ukraińskiej. On sam pracował najpierw jako mechanik w ośrodku maszynowo-traktorowym i musiał być przodownikiem, skoro w wieku 18 lat otrzymał Order Czerwonego Sztandaru Pracy.

Co prawda został ochrzczony w Cerkwi, ale gdy trafił na studia do Moskwy, został członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. I potem rozpoczął karierę w strukturach najpierw Komsomołu (Leninowski Komunistyczny Związek Młodzieży) – był jego I sekretarzem w Kraju Stawropolskim – a potem w KPZR. Tu mozolnie przechodził przez kolejne szczeble: I sekretarz komitetu miejskiego w Stawropolu, I sekretarz komitetu krajowego… Dodatkowo, po ukończeniu uczelni rolniczej, zarządzał stawropolskim rolnictwem, kierując tamtejszymi kołchozami i sowchozami. Uznawano go za specjalistę od rolnictwa.

I pewno dlatego w 1978 r. został sekretarzem Komitetu Centralnego ds. rolnictwa. Choć są teorie, że skoro na tej nominacji zaważyło poparcie ówczesnego szefa KGB Jurija Andropowa, to musiał mieć jakieś związki z sowieckimi specsłużbami. Na szczytach władzy ZSRR trwała nieustanna walka, a KGB miało w niej bardzo mocną pozycję. Zresztą Andropow w 1982 r. sam został sekretarzem generalnym KPZR.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 37 (880), 11 września 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 15 września 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wtorek, V tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 21-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter