22 maja
niedziela
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent Herzog: chrześcijanie są "darem dla Izraela"

Ocena: 0
380

Prezydent Izraela Isaac Herzog zaapelował o nowe partnerstwo religii na Bliskim Wschodzie. „Dziś, gdy historyczne wiatry pokoju wieją przez nasz region, mogą się znów spotkać wszystkie dzieci Abrahama – chrześcijanie, muzułmanie i żydzi”, powiedział Herzog podczas tradycyjnego noworocznego przyjęcia dla zwierzchników kościelnych w Ziemi Świętej 29 grudnia. O spotkaniu w jerozolimskiej rezydencji szefa państwa poinformował komunikat kancelarii prezydenckiej.

Fot. pixabay.com/CCO

Według prezydenta, to partnerstwo musi być oparte zarówno na cechach wspólnych, jak i na „wyjątkowym, indywidualnym człowieczeństwie”.

Zjednoczeni wspólnymi wartościami, możemy pracować na rzecz lepszego świata pokoju i miłości

- powiedział prezydent przedstawicielom wyznań chrześcijańskich reprezentowanych w Ziemi Świętej, wśród których byli m.in. kustosz franciszkanów o. Francesco Patton i łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Herzog, który objął swój urząd w lipcu, zobowiązał się do „utrzymania absolutnej wolności wyznania i kultu dla wyznawców wszystkich religii w Ziemi Świętej”. Zapewnił, że Izrael sprzeciwia się wszelkim formom rasizmu, dyskryminacji i ekstremizmu, jak również wszelkim zagrożeniom dla wspólnot religijnych, przywódców i miejsc kultu. „Różne wspólnoty chrześcijańskie, na czele których stoicie i które są błogosławieństwem dla Izraela, to dar dla narodu i państwa Izrael”, stwierdził prezydent.

W imieniu Kościołów greckoprawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III podziękował prezydentowi za jego zaangażowanie „w integralność wielokulturowego, wieloetnicznego i wieloreligijnego charakteru naszego regionu oraz za obronę praw tych wszystkich, którzy nazywają Ziemię Świętą naszym domem”.

W ostatnim okresie niezadowolenie w Izraelu wywołały kościelne oskarżenia o wypędzanie chrześcijan. Teofil III rozpoczął ekumeniczną kampanię internetową, której celem było powstrzymanie zaniku wspólnot chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Również przedstawiciele Kościołów we wspólnym oświadczeniu ostrzegli niedawno przed zagrożeniem dla obecności chrześcijan w Ziemi Świętej.

Rzecznik izraelskiego MSZ Lior Haiat odrzucił te oskarżenia jako bezpodstawne. Oświadczył, że zniekształcają one rzeczywistość społeczności chrześcijańskiej w Izraelu, która cieszy się pełną wolnością religijną i kulturową zarówno w Jerozolimie, jak i w całym Izraelu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 22 maja

VI Niedziela Wielkanocna
Jeśli Mnie kto miłuje,
będzie zachowywał moją naukę

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 14,23-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Odchodzi i pozostaje (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter