21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Samodzielność po baskijsku

Ocena: 0
712

Kojarzeni z terroryzmem Baskowie w sposób pokojowy, dyskretny, a zarazem dyplomatyczny, zdobywają większą autonomię wewnątrz Hiszpanii. Sprzyja im kryzys polityczny w Katalonii.

fot. PAP/EPA/JAVIER ETXEZARRETA

Nikt dokładnie nie wie, skąd Baskowie wzięli się na pograniczu hiszpańsko-francuskim. Są najbardziej odmienni ze wszystkich ludów Półwyspu Iberyjskiego, zarówno pod względem genetycznym, jak i językowym. Choć po upadku Cesarstwa Rzymskiego utworzyli własne państwo, to jednak w XIV w. ich tereny zdominowali Kastylijczycy. Ci, przez blisko sześć wieków pozwolili Baskom cieszyć się autonomią, ale ta nie zastąpiła im marzeń o własnym państwie. Doznane w XX w. ze strony reżimu frankistowskiego cierpienia jeszcze bardziej nasiliły dążenia do niepodległości. Wielu Basków walczących po stronie republikanów zapłaciło za stawiany opór najwyższą cenę. W Kraju Basków rany z czasów zakończonej w 1939 r. hiszpańskiej wojny domowej wciąż są świeże.

 

Proces bez precedensu

W zamieszkałej przez Basków gminie Bergara w listopadzie ubiegłego roku ruszył proces nietypowy, bo pierwszy w historii Hiszpanii, w sprawie zbrodni dokonanych przez zwolenników gen. Francisco Franco. Dotychczas pozwy składane przeciwko autorom przestępstw wojennych i tych z okresu reżimu były systematycznie odrzucane przez wymiar sprawiedliwości. Pozew został złożony przez gminę Elgeta, w związku z 14 przestępstwami, których w Kraju Basków, mieli się dopuścić zwolennicy frankizmu w latach 1937-1980.

Dwanaście z nich, w tym zamordowanie małżeństwa Telleria i gwałt na ich 14-letniej córce, miało zostać popełnionych w czasie wojny domowej. Władze Elgety pozwały też frankistów za wysłanie kilku mieszkańców gminy do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Neungamme oraz Mauthausen. Z kolei dwa przestępstwa miały zostać popełnione w czerwcu i lipcu 1980 r. przez skrajnie prawicowe bojówki sympatyków Franco. Zdarzenia te dotyczyły zniszczenia budynku gminy oraz miejscowego baru.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (674), 9 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 22 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

Wtorek, VII Tydzień wielkanocny
Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego,
jak tylko z krzyża Pana naszego

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 9, 30-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do św. Rity 13-21 maja
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter