29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szymańska: Prezydent angażuje się w budowanie tożsamości narodowej

Ocena: 0
908

Do tej pory prezydent odbył 50 wizyt zagranicznych, w tym odwiedził kraje do tej pory przez polskiego prezydenta nieodwiedzane: Meksyk i Etiopię. Do tej pory przyjął w Polsce blisko 40 głów państw.

Szczerski jako najważniejsze osiągnięcia w polityce zagranicznej wskazał organizację szczytu NATO i wypełnianie jego postanowień, niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz szczyt Trójmorza w Warszawie, w którym wziął udział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Dodał, że jednym z priorytetów realizowanych przez Andrzeja Dudę jest wsparcie polskich firm działających za granicą.

Szef gabinetu prezydenta wskazał, że do tej pory prezydent podpisał 150 wniosków o obsadę stanowisk ambasadorskich; przyjął listy uwierzytelniające kilkudziesięciu ambasadorów w Polsce.

Szczerski mówił też, że ostatnie dwa lata, to ponad 4 tys. wniosków o polskie obywatelstwo, które spłynęły do prezydenta, w tym ponad 2,7 tys. wniosków w tym roku. – I to jest bardzo pocieszające, że pan prezydent może tego typu decyzje podejmować. Jest nas coraz więcej, dlatego że ludzie z różnych części świata proszą o polskie obywatelstwo, chcą być obywatelami Rzeczypospolitej – powiedział Szczerski.

Przez dwa lata prezydentury Andrzej Duda podpisał ponad 450 ustaw, skierował do Sejmu siedem wniosków o ponowne rozpatrzenie ustawy, trzy razy wystąpił do TK o zbadanie zgodności regulacji z konstytucją.

Szymańska podkreśliła, że prezydent zaangażował się w powstanie i wdrożenie ustawy ustanawiającej program "Rodzina 500 plus". Jak dodała, inicjatywą prezydenta była nowela ustawy dotycząca tego programu. Zmiany zmierzały do tego, aby fakt uzyskiwania świadczenia nie mógł być powodem obniżenia alimentów.

Jak wyliczała Szymańska, działające przy Kancelarii Prezydenta, Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej otrzymało blisko 34 tys. pism i maili, a pracownicy tzw. "Duda Pomocy" udzielili lub podjęli interwencje w ponad 15 tys. przypadków; odbyli też ponad 3,7 tys. rozmów telefonicznych i przyjęli ponad 4 tys. interesantów.

– Prezydent angażuje się w budowanie tożsamości narodowej – zaznaczyła szefowa Kancelarii Prezydenta. Jak mówiła, przykładem jest jego aktywność w pielęgnowaniu pamięci m.in. o żołnierzach wyklętych i powstańcach warszawskich. Przypomniała, że to z inicjatywy prezydenta na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie umieszczona została tablica poświęcona żołnierzom wyklętym, którzy po wojnie opierali się sowietyzacji Polski.

W ocenie Szymańskiej, prezydent pamięta również o bohaterach opozycji demokratycznej z czasów PRL. Przypomniała, że w Pałacu Prezydenckim odbyły się uroczyste obchody 40. rocznicy utworzenia Komitetu Obrony Robotników.

– Ale również pan prezydent przywraca pamięć o postawach i działaniach innych osób – cichych bohaterów, o których nie było wcześniej mowy, o których nikt wcześniej nie wiedział. Pamięta o kobietach represjonowanych, internowanych i więzionych w czasie stanu wojennego, uczestnikach ogólnopolskiego strajku chłopskiego z 1981 roku, działaczach Studenckiego Komitetu Solidarności, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, czy Federacji Młodzieży Walczącej – wymieniała szefowa kancelarii. Dodała, że prezydent pamięta również o działaczach zarówno Solidarności, jak i Solidarności Walczącej. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter