21 maja
wtorek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

To jest w naszym interesie

Ocena: 3.4
673

Polska i Polacy muszą być słyszani w europejskim procesie politycznym – mówi Konrad Szymański.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Z Konradem Szymańskim, sekretarzem stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i b. eurodeputowanym (PiS), rozmawia Piotr Kościński

Frekwencja w wyborach europejskich jest tradycyjnie dość niska. Z kolei partie polityczne przedstawiają programy dotyczące głównie spraw krajowych. Dlaczego? Czy ludzie uważają te wybory za mniej ważne?
    
Niższa frekwencja ma miejsce we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, nawet tych, które w procesie integracji europejskiej uczestniczą od samego początku. Sam fakt powołania parlamentu, wyłanianego w wyborach bezpośrednich, w organizacji międzynarodowej – a taką mimo wszystko jest Unia Europejska – to historyczny eksperyment. Gdzie indziej, np. w Radzie Europy czy NATO, mamy do czynienia ze zgromadzeniami parlamentarnymi, wyłanianymi jedynie pośrednio – przez parlamenty krajowe. Ten eksperyment jest trudno zrozumiały dla wyborców, zarówno tych, którzy w UE są długo, jak i będących w Unii krócej – i nie ma to żadnego związku z poparciem dla procesów integracyjnych.

Z kolei kształt kampanii wyborczej wynika z realiów społecznych. We wszystkich krajach członkowskich UE te same partie startują w wyborach europejskich, parlamentarnych i samorządowych, podnoszą więc te same tematy, które są kluczowe dla ludzi. Choć przecież problematyka europejska też jest podnoszona. Proszę zwrócić uwagę, że PiS rozpoczęło kampanię od prezentacji 12 zobowiązań o czysto unijnym charakterze. 

Ale jednak społeczeństwa powinny mieć wpływ na decyzje podejmowane w Parlamencie Europejskim?

Założeniem demokracji jest włączenie społeczeństw w procesy decyzyjne, pytanie ludzi, np. co myślą o potrzebie reformowania systemu opieki zdrowotnej czy oświaty. To się udaje w poszczególnych państwach, ale w UE opiera się bardziej na zaufaniu wobec konkretnych polityków. Unia ma różne poziomy kompetencji, co oznacza, że w niektórych sprawach – np. w polityce handlowej – to ona podejmuje decyzje, w innych – np. w polityce energetycznej – bierze udział, niektórymi zaś kwestiami – np. organizacji leczenia – w ogóle się nie zajmuje. Bardzo trudno prowadzić kampanię w oparciu o zagadnienia, które z trudem rozumieją nawet eksperci. Tym bardziej konieczne jest zaufanie do wybranych eurodeputowanych.

Ojcowie założyciele UE kilkadziesiąt lat temu liczyli na to, że uda się stworzyć jeden naród europejski. Ten proces się jednak nie powiódł. Żyjemy we wspólnotach narodowych, mających określone granice, i tylko te wspólnoty rozumiemy – niemal intuicyjnie. 

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 20 (709), 19 maja 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 czerwca 2019 r.

 

Konrad Krzysztof Szymański (1969) – polityk, prawnik i publicysta. Poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji (2004-2014). Od 2015 r. sekretarz stanu w MSZ. W 2013 r. tygodnik „Polityka” na podstawie rankingu wśród polskich dziennikarzy parlamentarnych uznał go za najlepszego polskiego europosła. W 2014 r. został zwycięzcą rankingu polskich europosłów „Rzeczpospolitej” i rankingu „Polityki” przeprowadzonego wśród samych eurodeputowanych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 maja

"Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka."

Dziś w Kościele: wtorek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Krzysztofa Magallanesa, prezbitera i Towarzyszy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14, 19-28; Ps 145 (144), 10-11. 12-13. 21 ; J 14,27-31a.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -