Huragan „Dorian” zagraża Florydzie i prezydent Trump – jak powiedział naszemu prezydentowi – przygotowuje się do osobistego nadzoru nad obroną tego amerykańskiego stanu przed, jak to sam określił, tym „absolutnym monstrum”. Dlatego zamiast niego do Polski na obchody 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej przyleciał wiceprezydent Mike Pence.
Kiedy Donald Trump ogłaszał swoją decyzję, prędkość huraganu dochodziła do 140-165 km/h, co brzmi groźnie, tyle że fakt ten kwalifikował „Doriana” jako huragan kategorii zaledwie drugiej. Najwyższa kategoria w skali Saffira-Simpsona to kategoria piąta – prędkość wiatru powyżej 250 km/h. Ostatecznie okazało się, że „Dorian” osiągnął tę najwyższą kategorię, ale do wybrzeży USA dotarł dopiero z poniedziału na wtorek. Czy zatem mieliśmy do czynienia z przypadkiem „choroby dyplomatycznej” prezydenta USA?
DOBRE RADY
Dziesięć dni temu na łamach dziennika „Washington Post” ukazał się artykuł pod znamiennym tytułem, „Kolejna podróż, którą prezydent Trump winien odwołać” – chodziło właśnie o wizytę w Polsce. Dziennik ten jest często krytykowany przez Donalda Trumpa, ale w tym wszystkim znamienne jest to, że „Washington Post” ma bardzo bliskie powiązania z proizraelskim lobby. Warto także wspomnieć, że współautorem tego artykułu był Dalibor Rohac, ekspert z American Enterprise Institute (AEI), który reprezentuje interesy wielkiego biznesu.
W artykule wyliczono długą listę „grzechów” polskiego rządu, które powodują konieczność odwołania wizyty: od negatywnego stosunku do LGBT+, po „reformę” wymiaru sprawiedliwości. Podkreślono, że poprzednia wizyta prezydenta Trumpa w Warszawie w 2017 roku dała asumpt do niezwłocznego po jej zakończeniu uchwalenia nowej ustawy dotyczącej sądownictwa. Faktem jest, że w związku z proponowaną zmianą ustawy o Sądzie Najwyższym 21 lipca 2017 roku rzecznik prasowy Departament Stanu opublikowała oświadczenie, w którym stwierdziła, że rząd polski kontynuuje wysiłki, które wydają się zmierzać do podważenia (undermine) niezawisłości sądów i osłabienia rządów prawa. Strona amerykańska ponownie zaapelowała wtedy o prowadzenia prac legislacyjnych w sposób, który nie narusza (does not violate) polskiej konstytucji i międzynarodowych zobowiązań oraz szanuje (respects) niezależność władzy sądowniczej i zasadę podziału władzy.
KILKA SYGNAŁÓW
To jest historia, natomiast dziś dochodzą do tego inne istotne sprawy. Ustawa 447 i ponawiane coraz bardziej natarczywe żądania strony amerykańskiej (patrz „Idziemy” nr 723) wypłacenia odszkodowań Żydom za skonfiskowane w trakcie II wojny światowej przez niemieckich najeźdźców majątki postawiły tego niezwykle proizraelskiego prezydenta w niezręcznej sytuacji. Jego przylot do Polski stawiałby go w pewnym sensie w opozycji do stanowiska senatu, co więcej – stanowiłby okazję do wysunięcia przez stronę polską argumentów przeciwko uwzględnieniu postulatów żydowskich.
Taki sam sygnał miałaby szeroko zapowiadana decyzja o zniesieniu wiz wjazdowych do USA dla polskich obywateli. Zostały zrodzone duże oczekiwania w tym zakresie i odwołanie wizyty daje stronie amerykańskiej okazję do odłożenia w czasie, jeśli nie do lamusa, tej korzystnej dla przeciętnego Polaka decyzji. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie. W chwili pisania tego artykułu jeszcze nie wiemy jaka jest decyzja, ale prezydent Trump obiecywał jej osobiste ogłoszenie, więc nikt nie powinien być zdziwiony, jeśli kwestia ta zostanie pominięta milczeniem przez Mike’a Pence’a.
Ów artykuł w „Washington Post” także sygnalizował mało przychylny stosunek wielkiego biznesu do Polski. Jest to skutkiem wieloletnich zaniedbań na tym odcinku, dla USA Polska jako partner handlowy w ogóle się nie liczy. Natomiast wpływy lobby proizraelskiego są tam znaczne. Nie należy także ignorować wpływów środowiska LGBT+ w szczególe i zwolenników „kultury śmierci” w ogóle. Wśród znanych prezesów wielkich firm są homoseksualiści i wielu jest także zwolenników przerywania ciąży.