19 października
wtorek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

UE ponad prawem?

Ocena: 0
429

Wymiar sprawiedliwości nie należy do kompetencji Unii Europejskiej, ale do państw członkowskich. - mówi prof. Anna Łabno, konstytucjonalistka i wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim

fot. arch. prof. Anny Łabno

Jakie skutki będzie miało orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z polską konstytucją?

TK potwierdził, że Konstytucja RP jest najwyższym prawem na obszarze Polski. Art. 8 ust. 1 Konstytucji RP stanowi wprost, że konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Żaden inny akt prawny, w tym prawa międzynarodowego, prawa Unii Europejskiej, nie jest nadrzędny w stosunku do przepisów konstytucyjnych.

 

Każde źródło prawa w Polsce jest nadrzędne wobec prawa wspólnotowego?

Nie, ponieważ ustawy, rozporządzenia, akty prawa miejscowego muszą być zgodne z prawem Unii Europejskiej. Ale jeżeli organy unijne w swojej działalności wykraczają poza kompetencje traktatowe, to w takim przypadku nie obowiązuje zasada pierwszeństwa prawa unijnego. Traktat lizboński wyjaśnia podział kompetencji pomiędzy UE i kraje członkowskie, dzieląc uprawnienia na wyłączne, dzielone i uzupełniające. Art. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi m.in., że Unia ma wyłączne kompetencje w dziedzinie unii celnej, ustanawiania reguł konkurencji niezbędnych do funkcjonowania rynku wewnętrznego, polityki pieniężnej w odniesieniu do państw członkowskich, których walutą jest euro, zachowania morskich zasobów biologicznych w ramach wspólnej polityki rybołówstwa, wspólnej polityki handlowej.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 42 (833), 17 października 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 20 października 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. bł. ks. Jerzego Popiełuszki/ wsp. św. Pawła od Krzyża, prezbitera/ wsp. świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter