27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zostań dawcą szpiku

Ocena: 0
266

Droga od rejestracji dawcy do oddania komórek krwiotwórczych jest kilkuetapowa

W poprzednim artykule dotyczącym przeszczepiania szpiku (mówiąc ściślej: komórek krwiotwórczych) przekazałem Szanownym Czytelnikom podstawowe informacje dotyczące tego rodzaju terapii i jej ogromnego znaczenia w leczeniu wielu chorób. Teraz chciałbym pójść krok dalej i zachęcić Państwa do tego, aby zostać dawcą szpiku, czyli do zarejestrowania się w Ośrodku Dawców Szpiku. W kilku najbliższych numerach „Idziemy” postaram się przybliżyć tę kwestię.

Istnieją dwie grupy dawców. Pierwsza to dawcy rodzinni, spokrewnieni, oddający komórki krwiotwórcze dla chorego członka rodziny, najczęściej rodzeństwa. Drugą stanowią dawcy niespokrewnieni, oddający te komórki dla obcej i nieznanej im osoby. Musimy sobie zdać sprawę, że przeszczep szpiku od dawcy z rodziny chorego jest możliwy jedynie w 25% przypadków. U pozostałych pacjentów poszukuje się dawcy niespokrewnionego, jednak szanse na jego odnalezienie wynoszą znacznie poniżej 1:200 000. Dlatego też tak istotna jest liczba osób zgłaszających się do rejestrów potencjalnych dawców szpiku – im jest większa, tym bardziej wzrasta szansa znalezienia zgodnego dawcy i wyleczenia ciężko chorych osób oczekujących na przeszczep. I tak, jeśli już Szanowny Czytelniku podejmiesz decyzję, że chcesz zostać dawcą szpiku i w przyszłości oddać swoje komórki krwiotwórcze, by uratować życie ciężko chorego człowieka, niech podane niżej informacje będą pomocne w realizacji tego szlachetnego zamiaru.

Droga od rejestracji dawcy do oddania komórek krwiotwórczych jest kilkuetapowa. Pierwszy krok to zgłoszenie się potencjalnego dawcy do Ośrodka Dawców Szpiku i wyrażenie swej chęci oddania komórek krwiotwórczych dla niespokrewnionego z nim biorcy. Takie ośrodki działają najczęściej w szpitalach o profilu hematologicznym oraz w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Istnieją też w naszym kraju fundacje zajmujące się prowadzeniem takich rejestrów. Wszystkie te podmioty mają strony internetowe, na których łatwo można uzyskać potrzebne informacje. W trakcie pierwszej wizyty w takim ośrodku następuje rejestracja dawcy szpiku. Dawca zapoznaje się z „Ulotką informacyjną dla kandydatów na dawców komórek krwiotwórczych” oraz z „Informacją o chorobach zakaźnych”. Następnie wypełnia szczegółowy kwestionariusz dotyczący aktualnego stanu zdrowia i przebytych chorób, tj. „Ankietę zdrowotną dawcy komórek krwiotwórczych” – bardzo podobną do ankiety wypełnianej przez krwiodawców. Potem następuje rozmowa z lekarzem i badanie lekarskie. W trakcie tej pierwszej wizyty pobierany jest także materiał na badanie antygenów zgodności tkankowej HLA. Może to być krew żylna lub wymaz z błony śluzowej wewnętrznej powierzchni policzka. Jest to zresztą jedyne badanie laboratoryjne, jakie wykonuje się wtedy u dawcy. Badanie to pozwoli na określenie profilu antygenowego HLA dawcy szpiku. Następnie dawca wypełnia i podpisuje dokumenty potrzebne do rejestracji.

cdn.

Idziemy nr 37 (623), 10 września 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem nauk medycznych

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter