2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Aborcja na glinianych nogach

Ocena: 0
1095

Od prawnego dozwolenia aborcji w USA w 1973 r. zabito 61 mln dzieci. U podstaw tej legalizacji legł wynik sfingowanego procesu. Jego kulisy ujawnia film „Wyrok na niewinnych”.

fot. Rafael Film

„Moje ciało!”, „Mój wybór!”, „Jej ciało!”, „Jej wybór!” – znajomo brzmiące hasła otwierają film Nicka Loeba. Jego fabuła, oparta na faktach, cofa nas do początku lat 70., gdy sfingowany proces doprowadził do legalizacji aborcji w USA, poczynając od stanu Nowy Jork, zdominowanego przez katolików. Ten przykład pokazuje, że taka dominacja na nic się zda, gdy ma się przeciw sobie potężne lobby prawniczo-medialne, kwestię prawdy traktujące instrumentalnie.

 


KTO RUSZA PIONKAMI

W połowie 1969 r. 21-letnia Norma McCorvey zaszła w trzecią niechcianą ciążę. Uległa podpowiedziom znajomych, by prawo do dokonania aborcji uzyskała, kłamiąc, że ciąża jest wynikiem gwałtu. Bezrobotna i zdeterminowana narkomanka, deklarująca się jako lesbijka, która dwójkę poprzednich dzieci oddała do adopcji, uległa i została odesłana do dwóch młodziutkich prawniczek: Lindy Coffee i Sarah Weddington. Szukały one kobiety niemogącej dokonać aborcji ze względu na ograniczenia prawne. Obiecały jej wygrać proces, by zdążyła usunąć ciążę, zanim nastąpi rozwiązanie. By zatuszować prawdziwą tożsamość ciężarnej, niecieszącej się społecznym szacunkiem, nadano jej pseudonim Jane Roe.

Działo się to w Teksasie, gdzie karano za każdy zabieg aborcji, który nie miał na celu ratowania życia matki. W 1970 r. Roe zgłosiła pozew o stwierdzenie niezgodności tych przepisów federalnych z amerykańską konstytucją. Pozwała prokuratora okręgowego z Dallas Henry’ego Wade’a – stąd określenie procesu „Roe vs. Wade”. Co symptomatyczne, do pozwu dołączył opowiadający się za legalizacją aborcji lekarz, na którym ciążyły zarzuty nielegalnego jej wykonywania.

Sąd okręgowy podkreślił, że ze względu na przeszłość Roe nie przystoi jej składanie podobnego wniosku, po czym go oddalił. Po trzech latach procesowania się Roe odwołała się do Sądu Najwyższego USA, skarżąc się, że została przez władze stanowe zmuszona do urodzenia dziecka. Zanim w grę wejdzie wielka polityka, z prezydentem i senatorami powołującymi sędziów wspomnianego sądu, warto napomknąć, kto stał za Roe i dwiema młodziutkimi prawniczkami, będącymi jedynie pionkami w tej grze. Notabene Roe nie uczestniczyła w żadnym z procesów na przestrzeni trzech lat, a w ciągu życia poglądy na aborcję zmieniała w zależności od tego, które środowisko jej za to płaciło.

Otóż sprawą sterował Lawrence Lader, dziennikarz i pisarz, który dążył do zrównania „praw aborcyjnych” z prawami obywatelskimi do tego stopnia, że feministka Betty Friedan nazwała go ojcem ruchu pro-choice. Zafascynowany Margaret Sanger i jej krucjatą na rzecz kontroli urodzeń, swoimi książkami i artykułami sam w końcu zaczął wpływać na najwyższe autorytety w kraju. W książce „Aborcja” z 1966 r. przekonywał, że zastosowany w sprawie Griswold vs. Connecticut argument prawa do prywatności w sprawach seksualności i planowania rodziny można rozszerzyć na kwestię aborcji. Wspólnie z ginekologiem dr. Bernardem Nathansonem założyli grupę National Association for the Reveal of Abortion Laws (znaną od 1973 r. jako National Abortion Rights Action League [NARAL] – Narodowa Liga na rzecz Prawa do Sztucznego Poronienia; dziś to Naral Pro-Choice America). Jej celem było zalegalizowanie aborcji na życzenie.

W sprawie Roe vs. Wade Sąd Najwyższy powoływał się na książkę Ladera siedmiokrotnie. Uznając aborcję w USA za legalną przez cały czas trwania ciąży, powoływał się na 14. poprawkę do konstytucji, dającą prawo do prywatności i wolności – o której Lader rozpisywał się w „Aborcji”. Na podstawie wyroku z 1973 r. zmieniono prawo aborcyjne w 46 z 50 stanów.

 


STATYSTYKI Z SUFITU

Proszę wybaczyć tak szczegółowe streszczenie, ale do odbioru filmu niezbędna jest choćby podstawowa wiedza na temat procesu Roe vs. Wade. Fabuła filmu wikła się w tak wiele wątków, że ten podstawowy niestety się w nich rozmywa. Twórcy – i chwała im za to – po raz pierwszy nagłaśniają kulisy procesu, który doprowadził do legalizacji aborcji w całych Stanach Zjednoczonych. Jednak niewielu odbiorców, zwłaszcza spoza USA, w ogóle wie o sprawie Roe vs. Wade, jakże więc mają nadążyć za meandrami prawnymi, specyfiką amerykańskiego prawodawstwa i sądownictwa, poglądami sędziów i senatorów czy konkretnymi wyrokami i nazwiskami, padającymi w filmie zbyt obficie.

Autorzy chcieli ukazać wieloaspektowość sprawy: lobby intelektualno-biznesowo-prawnicze, zawisłość sędziów i ich powiązania z klinikami aborcyjnymi, słabość mediów do lewicowych idei, podatność społeczeństwa na przekazy medialno-rozrywkowe promujące te idee, a jeszcze Margaret Sanger, twórczynię klinik Planned Parenthood, docierającą do członków Ku Klux Klanu z odczytami o konieczności sterylizacji czarnoskórych, „którzy rozmnażają się na potęgę, wskutek czego wzrasta wśród nich odsetek ludzi mało inteligentnych i chorych”. Z drugiej strony mamy środowisko katolików, pragnące zdemaskować fałszerstwa powyższych, a nade wszystko chronić życie. Upchnięcie tylu treści w dwugodzinny film powoduje u odbiorcy poczucie zagubienia, a odnalezienia się w mocno rwanej fabule nie ułatwiają stop-klatki i publicystyczne wtręty narratora.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter