4 grudnia
niedziela
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cegłów znów miastem

Ocena: 0
937

1 stycznia 2022 r. na mapie Polski pojawiło się dziesięć nowych miast. Prawa miejskie powróciły również do Cegłowa.

fot. ks. Dariusz Cempura

– Na terenach miejskich możemy szybciej przekształcać grunty rolne na budowlane lub usługowe – wyjaśnia burmistrz Marcin Uchman. – Łatwiej będzie zbudować dom i sprzedać działkę. Napływ nowych mieszkańców rozwinie miejscowość. Jako miasto będziemy mogli sięgnąć po dotacje dostępne dla ośrodków zurbanizowanych. Miejscowość liczy nieco ponad 2 tys. mieszkańców, a skoro nie przekracza progu 5 tys. mieszkańców, to oznacza, że będziemy mogli korzystać również z funduszy na rozwój wsi. Wszystkie gminy rywalizują o mieszkańców i przedsiębiorców, promocja jest ważną dziedziną działalności samorządów. Nadanie praw miejskich przyniosło nam rozgłos i reklamę wśród ludzi, którzy nigdy nie słyszeli o Cegłowie – podkreśla burmistrz.

 


IDYLLICZNY ZAKĄTEK

Jest co reklamować. W parafialnym kościele rzymskokatolickim z XIV w. stoi ołtarz wykonany w 1510 r. przez Lazarusa, ucznia Wita Stwosza. Jest to najbardziej unikatowy zabytek w diecezji warszawsko-praskiej. W szafie głównej ołtarza znajduje się figura Madonny z Dzieciątkiem w koronie, Jan Chrzciciel – patron parafii, św. Stanisław biskup męczennik – patron Polski. Na uwagę zasługuje suknia Madonny, wyrzeźbiona tak, jakby poruszona została powiewem wiatru, co jest charakterystycznym elementem szkoły Wita Stwosza. W skrzydłach ołtarza widzimy św. Barbarę, św. Dorotę, św. Katarzynę i św. Małgorzatę. Kościół zdobią też cztery zabytkowe ołtarze z XIX w., feretrony z XIX i XVIII w., barokowe tabernakulum z pierwszej połowy XVIII w., ambona z XVIII w. i dwa renesansowe portale.

Cegłów jest otoczony kompleksem leśnym. Rezerwat Jedlina to wyjątkowe, dziewicze miejsce.

– Nasze hasło to „Cegłów – zielona gmina” – zachwala burmistrz. – Mamy największą lesistość ze wszystkich gmin na wschodnim Mazowszu. Zapraszam do spacerowania po naszych lasach, a także do oglądania zabytków. Nasi mieszkańcy mogą ciekawie spędzać czas na miejskich imprezach i cyklicznych zajęciach dla dzieci i dorosłych. Mamy też halę sportowo-widowiskową z siłownią i sauną. Możemy organizować wspaniałe wydarzenia kulturalne i sportowe, prężnie działa Kulturoteka, która realizuje również zadania biblioteczne. Stacja kolejowa i bliskość autostrady sprawiają, że do Warszawy Wschodniej dotrzemy w 33 minuty, a do centrum stolicy w 50 minut. W ubiegłym roku świętowaliśmy 150-lecie zatrzymania się w Cegłowie pierwszego pociągu.

Miejscowość słynie z dwóch produktów regionalnych: kozich serów twarogowych i sójek mazowieckich, czyli zapiekanych pierogów z kapustą, kaszą jaglaną i mięsem. Znana jest także z festiwali, takich jak Cegłowski Festiwal Muzyczny o Nagrodę Złotej Sójki, Dni Sera, Festyn „Sójka Mazowiecka”.

Na terenie miasta znajdują się dwie parafie: rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła oraz starokatolicka parafia mariawicka św. Jana Chrzciciela. Gmina zajmuje powierzchnię 9563 ha, liczy 5963 mieszkańców.

– Żyjemy na co dzień duchem ekumenizmu, bo wraz z braćmi mariawitami organizujemy wspólną drogę krzyżową ulicami miasta, razem świętujemy dożynki, a nawet odpust świętojański – opowiada ks. Dariusz Cempura, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła. – Od pół roku trwa u nas nawiedzenie rodzin przez ikonę Świętej Rodziny. Jestem dumny z moich parafian, którzy przygotowali liczne świąteczne prezenty dla rodzin gorzej sytuowanych – dodaje.

 


BURZLIWA HISTORIA

Miejscowość powstała już w XIV w., najpierw pod nazwą Cebrowo. W 1621 r. król Zygmunt Waza nadał Cegłowowi prawa miejskie, które odebrano – jak i wielu okolicznym miasteczkom – w 1869 r. w ramach carskich represji po upadku powstania styczniowego. Intensywny rozwój osady nastąpił po uruchomieniu kolei w latach 1865–1867.

Starania o ponowne przyznanie praw miejskich podjęły władze gminy w 2020 r. po konsultacjach społecznych z mieszkańcami. Argumentem był fakt, że miejscowość niemal 250 lat pozostawała miastem. Dziś nieliczni mieszkańcy posiadają gospodarstwa rolne. W ubiegłym roku mieszkańcy obchodzili 400-lecie nadania praw miejskich. 1 stycznia 2022 r. rozpoczęły się huczne dwudniowe obchody odzyskania tychże praw. Na targowisku miejskim wystąpił zespół Najlepszy Przekaz w Mieście z gwiazdą Adamo Rudnikiem. Dzieci cieszyły się z wizyty Mikołaja i pokazu sztucznych ogni. W hali widowiskowej świętowano w bardziej podniosłej atmosferze, odbyła się prapremiera hymnu Cegłowa oraz utworu „A Cegłowowi serce”, do którego słowa napisał ks. Chyła, były proboszcz katolickiej parafii św. Jana Chrzciciela.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 4 grudnia

Niedziela, II tydzień Adwentu
Przygotujcie drogę Panu,
prostujcie ścieżki dla Niego;
wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 3,1-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ komentarz "Idziemy" - Radykalizm i pokora

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter