4 maja
sobota
Moniki, Floriana, Wladyslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dla prześladowanych

Ocena: 0
1018
W rozmowie z KAI o. Dawidowski, na co dzień prowincjał polskich augustianów i duszpasterz obcokrajowców anglojęzycznych w archidiecezji warszawskiej zaznaczył, że wydarzenie to ukaże społeczny wyraz solidarności z prześladowanymi chrześcijanami świata. Uczestnicy marszu będą nieśli czerwone kwiaty, które złożą później w Ogrodzie Sprawiedliwych na warszawskim Muranowie. Będą się też modlić, aby również dzisiaj nie brakowało ludzi sprawiedliwych tam, gdzie są najbardziej potrzebni. – Czerwony kolor kwiatów wyraża męczeństwo, ale łączy się przecież z zielonym – kolorem nadziei – wyjaśnia o. Dawidowski.

– Ta inicjatywa wyrosła zupełnie spontanicznie po lekturze doniesień z Bliskiego Wschodu i z Afryki – opowiadał augustianin, który jest członkiem zakonnej komisji „Iustitia et Pax” i na bieżąco śledzi doniesienia na temat prześladowań chrześcijan.

Swój udział w marszu zapowiedzieli już: Żydzi, muzułmanie, jazydzi, buddyści oraz chrześcijanie różnych wyznań. – Każda więź z Bogiem ma służyć pokojowi – przypomina o. Dawidowski.

Muzułmanie chcą okazać swoje wsparcie i solidarność z niewinnymi ofiarami brutalnej agresji, a często masowych mordów, na tle wyznaniowym – podkreślił Musa Czachorowski, rzecznik muftiego RP. „Nie ma przymusu w religii! – mówi w Koranie Bóg Jedyny, Litościwy i Miłosierny. Nie dzieli zatem ludzi wiara, ale postępowanie: bądźmy wśród tych, którzy czynią dobro, a sprzeciwiają się złu! Przyłączmy się więc do ludzi dobrej woli, którzy spotkają się 7 września, aby wspólnie zamanifestować swój sprzeciw wobec zbrodni!” – apeluje do swoich współwyznawców Czachorowski.

Podczas marszu będzie można wesprzeć konkretne działania na rzecz pomocy ofiarom prześladowań, przekazując datki pieniężne organizacjom: Caritas Polska i „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

W marszu wezmą udział także studiujący w Polsce jazydzi. – Chcemy wezwać przywódców Europy i świata do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz obrony wszystkich ofiar prześladowań religijnych – deklarują organizatorzy, wśród nich Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

Trasa marszu będzie wiodła aleją Solidarności w stronę alei Jana Pawła II, następnie aleją Jana Pawła II do ul. Dzielnej i do Ogrodu Sprawiedliwych na skwerze „Jura” Gorzechowskiego na warszawskim Muranowie. Rozpocznie się 7 września o godz. 13.15. przy kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, al. Solidarności 80.

KAI
Idziemy nr 36 (468), 7 września 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 maja

Sobota, V Tydzień wielkanocny - wspomnienie św. Floriana, męczennika
Jezus powiedział do ucznia: «Oto Matka twoja».
I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter