1 maja
środa
Józefa, Jeremiasza, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Chorego

Ocena: 0
4521
- Choroba jest ogromną lekcją życia i pokory, a także zaproszeniem, by zaufać Bogu, który prowadzi nas nie naszymi, lecz jego drogami i w tych drogach jest zawsze z nami – mówił abp Henryk Hoser SAC 7 lutego podczas Mszy Świętej w kaplicy Instytutu Kardiologii w Warszawie-Aninie.
Choroba jest ogromną lekcją życia i pokory, a także zaproszeniem, by zaufać Bogu, który prowadzi nas nie naszymi, lecz Jego drogami, i w tych drogach jest zawsze z nami – mówił abp Henryk Hoser SAC w homilii podczas Mszy Świętej w kaplicy Instytutu Kardiologii w Aninie.

Wyprzedzając niejako Światowy Dzień Chorego, arcybiskup odwiedził pacjentów, lekarzy i dyrekcję szpitala już 7 lutego.

Pasterz diecezji warszawsko-praskiej przypomniał, że większość ludzi na świecie choruje i umiera bez jakiejkolwiek opieki lekarskiej. Zachęcał, by dziękować Bogu za to, że chorzy nie są zostawieni sami sobie i że opiekują się nimi ludzie dobrego serca i przenikliwego umysłu. Instytut Kardiologii w Aninie – zaznaczył – jest jednym z najlepszych w Polsce i jednym z lepszych w Europie ośrodków kardiologicznych. – Ci, którzy was leczą, żyją dla was, bez was ich życie traci sens – powiedział abp Hoser, zaznaczając życiową symbiozę chorych i leczących. – Musi następować wymiana nie tylko usług, ale i modlitwy – dodał.

Mszę Świętą z udziałem kapelanów szpitali diecezji warszawsko-praskiej, wikariuszy anińskiej parafii, pacjentów i personelu medycznego zakończyło błogosławieństwo chorych. Abp Hoser odwiedził także małych pacjentów w Centrum Zdrowia Dziecka oraz pensjonariuszy w Domu Pomocy Społecznej „Pod Brzozami” na Białołęce.

W praskim kościele Matki Bożej z Lourdes Mszę Świętą 11 lutego, czyli w Światowym Dniu Chorego, w tym roku przebiegającego pod hasłem „Wstań i chodź, twoja wiara cię uzdrowiła”, sprawował bp Marek Solarczyk. – Stajemy dziś wobec tajemnicy cierpienia i choroby – powiedział. – Tajemnica ta ukazuje nam się w pełni, kiedy człowiek potrafi dostrzec sens tego, co go spotyka. Bo choć najtrudniej jest odnaleźć sens w chorobie, to właśnie ona potrafi wnieść do ludzkiego życia niesamowitą moc. Nieraz człowiek sam, patrząc z perspektywy czasu, nie wie, skąd ta moc do niego przyszła, bo po ludzku zniesienie cierpienia wydawało się niemożliwe. Jakże wiele tej mocy płynie od tych, których serca są przepełnione miłością, chociaż ciała niedomagają.

Na zakończenie bp Solarczyk zwrócił się do ludzi zdrowych, aby potrafili otworzyć serca dla cierpiących i ich uszanować, aby na miarę swoich możliwości okazywali życzliwość i pomoc wszystkim potrzebującym. Nie tylko poprzez współczucie, ale przede wszystkim przez konkretne gesty oraz wsparcie duchowe i modlitewne. – Ofiarujmy Bogu nasze radości i troski w intencji tych, którzy cierpią – mówił. – Będziemy wtedy przeżywać komunię z nimi. To Boży dar, który nam pomoże duchowo wzrastać, a dla chorych będzie ulgą w cierpieniu.

Biskup Solarczyk odwiedził 10 lutego chorych w Domu Pomocy Społecznej „Na Przedwiośniu”, gdzie mieszkają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężonymi dysfunkcjami ruchu oraz chorobami somatycznymi.


Zobacz galerię z obchodów Dnia Chorego na warszawskiej Pradze


20120207 Maria Pawlik, Iwona Świerżewska (Idziemy)
Idziemy nr 8 (337), 19 lutego 2012 r.
fot. Maria Pawlik/Idziemy
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 maja

Środa, V Tydzień wielkanocny
Wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika
Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę.
Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 15, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter