27 maja
poniedziałek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Estonia wydala głowę Kościoła prawosławnego

Ocena: 2.85
284

Estonia zmusiła zwierzchnika Estońskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego do opuszczenia kraju.

Fot. X/Biełsat

Działania rosyjskiego obywatela metropolity Eugeniusza (Walerija Reszetnikowa) zagroziły bezpieczeństwu narodowemu. We wtorek ogłosił on, że właściwy urząd państwowy ostatecznie odmówił przedłużenia jego pozwolenia na pobyt. Metropolita Eugeniusz opuści Estonię we wtorek, ale pozostanie zwierzchnikiem Kościoła. 66-letni metropolita Tallina i całej Estonii – jak brzmi jego oficjalny tytuł – ogłosił na krótko przed wyjazdem, że będzie nadal opiekował się swoim "Kościołem, nawet z daleka".

W Estonii posługuje dwóch biskupów, którym dał daleko idące uprawnienia. Metropolita Eugeniusz bezskutecznie zaskarżył decyzję Agencji Policji i Straży Granicznej o nieprzedłużeniu jego pozwolenia na pobyt, które wygasło 6 lutego.

Wysoki rangą urzędnik Estonii, członka NATO, uzasadnił odrzucenie wniosku Eugeniusza o rezydenturę tym, że duchowny w publicznych wystąpieniach usprawiedliwiał wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Pomimo ostrzeżeń ze strony rządu nie zmienił on swojego stanowiska. Według policji i straży granicznej jego działalność stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Eugeniusz skrytykował niedawno w estońskiej telewizji, że podjęto wobec niego "decyzję polityczną". Powiedział jednak, że ufa słowom ministra spraw wewnętrznych Lauri Läänemetsa, że rząd nie będzie ingerował w wewnętrzne sprawy Kościoła.

Eugeniusz stoi na czele Estońskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego od 2018 roku. Wcześniej był wikariuszem biskupim w Moskwie od 2014 roku i kierował Moskiewską Akademią Teologiczną od 1995 do 2018 roku. Na początku lutego 2022 r. władze Estonii po raz ostatni przedłużyły Eugeniowi zezwolenie na pobyt o dwa lata.

W liczącej 1,328 mln mieszkańców Estonii 14 proc. należy do związanego z Moskwą Estońskiego Kościoła Prawosławnego, a 2 proc. do związanego z Konstantynopolem Estońskiego Apostolskiego Kościoła Prawosławnego. Najczęściej określają siebie jako Rosjanie. Tradycyjny w tym kraju Estoński Kościół Ewangelicko-Luterański skupia około 8 proc. ludności. Do Kościoła katolickiego należy 0,8 proc. Estończyków.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Poniedziałek, VII Tydzień zwykły
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 17-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter