27 października
wtorek
Iwony, Sabiny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jak się bronić przed epidemią?

Ocena: 0
688

W zgiełku opinii na temat koronawirusa, zwłaszcza tych nastawionych na sensację, łatwo się pogubić. Jak nie bagatelizować pandemii, a jednocześnie nie dać jej się zdominować, mówią specjaliści w zakresie wirusologii, immunologii i psychologii zdrowia.

fot. pixabay.com/CC0

Szczepionki na koronawirusa jeszcze nie mamy, ale podobny do niej mechanizm ma… dystans. Jeśli do tego zalecenia zastosuje się tylko 50 proc. z nas, zachorowalność będzie rosła; jeśli mniej, będzie rosła bardzo szybko. Jeśli zastosuje się 80 proc., pandemia wyhamuje, jeśli 90 proc. – zachorowalność zacznie spadać. Metoda jest tak prosta, że mało kto chce w nią wierzyć.

Lek, nad którym pracuje wiele krajów, jest już dla chorych i – podkreślmy to – nie pomoże im wszystkim. Amerykanie ogłosili, że szczepionka, nad którą pracują, zadziała co najwyżej na 50 proc. populacji, bo nie ma szczepienia, które zadziałałoby na 100 proc. Co z pozostałymi 50 proc.? Niestety uwierzą, że nie zachorują i nie zachowają ostrożności.

Sukces prac nad szczepionką zależy od tego, czy odpowiedź populacji na nią będzie tak duża, by uwiarygodnić jej skuteczność. W badaniach potrzebne jest tym więcej osób, ponieważ prowadzone są one także w konfrontacji z placebo. Dlatego Amerykanie, Francuzi, Niemcy czy Chińczycy testują je w krajach o dużej gęstości zakażenia. Polska na razie – i na szczęście – nie nadaje się do takich badań, bo odsetek chorych względem populacji nie jest duży, ale przestrzegam przed zbytnim optymizmem, bo on usypia ostrożność. Wirusa pozbędziemy się na stałe, dopiero gdy wynalezioną i sprawdzoną szczepionkę połączymy z dystansem.

Czy, póki nie ma szczepionki na koronawirusa, pomocna może być szczepionka na grypę? To są dwa odrębne wirusy. Jedynie dystans i izolacja pozwalają przerwać zakażenie – każdym wirusem. Na tej zasadzie wiosenna izolacja z powodu koronawirusa spowodowała spadek zachorowań na grypę.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 42 (782), 18 października 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 04 listopada 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 października

Wtorek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 5,21-33; Ps 128,1b-5; Łk 13,18-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter