30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kiedy pacjent przegrywa

Ocena: 0
2367
Po 22 latach wzorowej pracy stacje opieki śląskiej Caritas zostały bez kontraktu NFZ. W konkursie zwyciężyły firmy, które nie mają pielęgniarek, za to mają certyfikat zarządzania jakością ISO. Personel próbują werbować z… Caritas.
Pierwsza stacja opieki Caritas powstała w 1992 r. w Dobrzeniu Wielkim koło Opola. Była to pierwsza niepubliczna praktyka pielęgniarska w Polsce. Jej praca wzorowała się na niemieckim modelu opieki nad chorym, zakładającym że najlepsza jest opieka w środowisku rodzinnym. Stacje prowadzą szeroką działalność: realizacja recept, odwiedziny i poradnictwo, zaopatrzenie gospodarstwa domowego. Pielęgniarki pomagają najczęściej osobom starszym, nierzadko samotnym, przewlekle chorym, niepełnosprawnym i matkom niemowląt.

Opieka na pięć z plusem

Dziś Caritas diecezji opolskiej zatrudnia 170 świetnie wykształconych pielęgniarek, przygotowanych do sprawowania opieki środowiskowej, długoterminowej i paliatywnej. – Novum jest ich daleko posunięta samodzielność – nie są one uzależnione od lekarza POZ. To stacje Caritas odkryły możliwości pielęgniarek, które są przecież filarem służby zdrowia, bo spędzają z pacjentem najwięcej czasu – mówi ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas diecezji opolskiej, także współtwórca pierwszych stacji.

Każda pielęgniarka ze stacji opieki Caritas ma: umowę o pracę, samochód osobowy, telefon komórkowy, torbę z wyposażeniem zbliżonym do sprzętu karetki pogotowia i przyczepę sprzętu rehabilitacyjnego, m.in. automatyczne łóżka sterowane pilotem, materace przeciwodleżynowe, podnośniki wannowe i łóżkowe, krzesła toaletowe. W sumie 15 tys. urządzeń w Caritas jednej tylko diecezji opolskiej. Ten sprzęt chorzy mogą wypożyczać. – Sytuacja pacjentów na Opolszczyźnie jest nieporównanie lepsza niż w innych częściach kraju – ocenia ksiądz dyrektor.

Czytaj dalej w e-wydaniu
lub wydaniu papierowym (nr 31/2014)

Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 sierpnia 2014 r.


Monika Odrobińska
fot. Caritas diecezji opolskiej
Idziemy nr 32 (464), 10 sierpnia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter