12 czerwca
środa
Janiny, Onufrego, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krótko po kraju

Ocena: 5
327

Co wydarzyło się w kraju w ostatnim tygodniu?

Fot. Pixabay - CC0

Sukces Jezusa. W polskich kinach 4. sezon „The Chosen” zebrał dotąd ponad 50 tys. widzów. Kolejne odcinki serialu wciąż wyświetlane są w kinach, co jest branżowym fenomenem.

Maturzyści do adopcji. Maturzyści, którzy chcą otrzymać wsparcie zakonników oraz ludzi dobrej woli uczestniczących w akcji Duchowej Adopcji Maturzystów, mogą zgłosić się przez stronę www.maturzysci.pijarzy.pl. Na stronie są też propozycje modlitw. Od 2013 r. pijarzy modlili się za 19 tys. abiturientów. W tym roku zgłosiło się do nich kolejnych 600.

Kapliczka i wandal. Kieleccy policjanci zatrzymali wandala, który w Wielkim Tygodniu zniszczył dopiero odnowioną kapliczkę Matki Bożej przy rondzie w Czerwonej Górze, przy trasie Kielce – Kraków. Kapliczkę z 1934 r. pozostawiono na tym miejscu, mimo budowy ronda i remontu drogi.

Małżeński weekend. Wspólnota Małżeńskie Drogi organizuje kursy dla narzeczonych przygotowujące do sakramentu małżeństwa, program formacji dla młodych małżeństw, a także weekendowe rekolekcje dla małżeństw z różnym stażem i w różnej sytuacji życiowej. Najbliższy weekend dla małżeństw odbędzie się od 12 do 14 kwietnia w Laskach k. Warszawy. Więcej: tel. 512 096 197.

W Sejmie o samobójstwie. Z inicjatywy Krajowego Duszpasterstwa Parlamentarzystów w kaplicy sejmowej odbyło się spotkanie dotyczące sposobów wspierania osób dotkniętych problemem samobójstwa. Parlamentarzystom przybliżyli go przedstawiciele duszpasterstwa i strefy wsparcia osób w kryzysie suicydalnym Papageno Team. To pierwsza w polskim Kościele strefa wsparcia i duszpasterstwo specjalistyczne skierowane do osób doświadczających myśli samobójczych, po próbach samobójczych oraz osób dotkniętych samobójstwem bliskich.

Uhonorowani za pamięć. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Andrzej Duda odznaczył metropolitę przemyskiego abp. Adama Szala oraz wiceprezesa IPN Mateusza Szpytmę „za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci oraz dokumentowaniu prawdy o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej, w szczególności o poświęceniu i męczeństwie rodziny Ulmów”. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali: Adam Krzysztoń – starosta powiatu łańcuckiego (w którym leży Markowa) oraz prezes PKP Krzysztof Mamiński. 

W Markowej bez zmian. Waldemar Rataj będzie dyrektorem muzeum przez kolejne pięć lat – poinformowało MKiDN. „Minister Bartłomiej Sienkiewicz, dostrzegając pozytywny wpływ na rozwój działalność placówki, przedłużył kadencję dyrektora Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej” – napisano w komunikacie.

Szkolny internet. Z raportu oceniającego stopień transformacji cyfrowej edukacji w szkołach publicznych wynika m.in., że problemy z internetem dostarczanym przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną powodują posiłkowanie się zewnętrznym łączem, a tylko w co trzeciej szkole nie ma problemów z internetem.

Mowa ścigana z urzędu. Projekt zmian w Kodeksie karnym dotyczący mowy nienawiści ze względu na płeć i orientację seksualną jest na zaawansowanym etapie i wkrótce trafi do Sejmu – poinformował w wp.pl wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

Śmieciówki w Agorze. 202 pracowników redakcji „Gazety Wyborczej” podpisało list do zarządu wydawcy z żądaniami większych podwyżek i likwidacji „śmieciówek”. List został wysłany do władz, ale te nie chcą go publicznie komentować. Zbiórka podpisów trwa.

Wygaszanie analogu. Już 20 lat temu działające w Polsce sieci kablowe zaczęły wprowadzać telewizję cyfrową. W czasach świetności analogu większość operatorów oferowała ponad 60 kanałów; teraz oferta analogowa będzie wygaszana. Obecnie nieliczne na rynku pakiety analogowe zostały mocno uszczuplone, aby zachęcać klientów do przejścia na ofertę cyfrową. Najbliższe lata będą ostatnimi z telewizją analogową w Europie Wschodniej. Analitycy prognozują, że w 2029 r. w tej części świata nie będzie już takich klientów sieci kablowych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 czerwca

Środa, X Tydzień zwykły
Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 17-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter