29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lubelski jubilat

Ocena: 0
1041
Katolicki Uniwersytet Lubelski obchodził jubileusz 95-lecia powstania i działalności. To jeden z najstarszych uniwersytetów w Polsce.
Kadrę tworzy 1235 nauczycieli akademickich, na 41 kierunkach kształci się ponad 16 tys. studentów.

W kościele akademickim KUL została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył rektor uczelni ks. prof. Antoni Dębiński. W homilii, wspominając założyciela i pierwszego rektora KUL ks. Idziego Radziszewskiego podkreślił, że przeciwstawiał się on upolitycznieniu uniwersytetu. Po południu wszystkim mieszkańcom Lublina oraz gościom zaproponowano także „Niedzielny spacer na KUL”. W auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego odbył się pierwszy koncert z nowego cyklu „Opus Magnum
– KULowskie wieczory z muzyką”.

Katolicki Uniwersytet Lubelski, którego misją od początku jest prowadzenie badań naukowych w harmonii nauki i wiary oraz kształcenie kadr inteligencji katolickiej, został utworzony jako Uniwersytet Lubelski przez Episkopat Polski w lipcu 1918 r. Inauguracja roku akademickiego odbyła się 8 grudnia 1918 roku
w gmachu seminarium duchownego – tymczasowej siedzibie uniwersytetu. Na czterech wydziałach: Teologicznym, Prawa Kanonicznego, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych studia podjęło 399 studentów. W 1921 roku uczelnia uzyskała własny gmach – XVIII-wieczny budynek klasztorny dominikanów obserwantów, za rogatką miejską, przy Al. Racławickich. W roku 1928 zmieniono nazwę uczelni na Katolicki Uniwersytet Lubelski.

W czasie okupacji hitlerowskiej uczelnia była zamknięta, a w gmachu uniwersyteckim Niemcy urządzili szpital. Wykładowcy, którym udało się uniknąć więzienia, prowadzili zajęcia na tajnych kompletach.

Po wyzwoleniu, KUL wznowił działalność już 21 sierpnia 1944 roku, jako pierwszy uniwersytet w powojennej Polsce. Bardzo szybko też stał się uniwersytetem w PRL niechcianym.

Władze komunistyczne, szczególnie w latach 50. i 60., w różny sposób starały się zahamować rozwój uczelni i zmniejszyć jej oddziaływanie na społeczeństwo. Publikacje pracowników naukowych poddawano ostrej cenzurze, zaś absolwentów KUL nie zatrudniano w instytucjach państwowych. Uniwersytet traktowano jak instytucję dochodową i zobowiązywano do płacenia wysokich podatków, a z powodu zaległości podatkowych rekwirowano budynki i tereny uniwersyteckie. Tymczasem KUL utrzymywał się z ofiar wiernych całej Polski, którzy powołali nawet Towarzystwo Przyjaciół KUL.

Bardzo ważnym wydarzeniem dla uczelni był wybór ks. kard. Karola Wojtyły, kierownika Katedry Etyki KUL, na papieża. W roku 1982 uczelnia powołała do życia Instytut jego imienia. W 1983 roku Jan Paweł II otrzymał tytuł doktora honoris causa wszystkich wydziałów KUL, a 9 czerwca 1987 roku Papież odwiedził swoją uczelnię. W kwietniu 2005 roku uniwersytet przyjął imię Jana Pawła II.

KUL należy do Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FIUC), Stowarzyszenia Uniwersytetów Europejskich (EUA), Federacji Uniwersytetów Katolickich Europy (FUCE).

Idziemy nr 50 (431), 15 grudnia 2013 r.
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter