30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Msza pod pomnikiem Powstania Warszawskiego

Ocena: 0
2312
– Powstańcy oddawali życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce – mówił podczas Mszy świętej na Placu Krasińskich w Warszawie biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
20140731 22:13
kos / Warszawa (KAI), mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy
 
Sprawowaną pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego Eucharystią uczczono pamięć o żołnierzach Polski Podziemnej w przeddzień 70. rocznicy rozpoczęcia zrywu. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwowych i miejskich z prezydentem Bronisławem Komorowskim na czele.

W homilii ordynariusz wojskowy podkreślił, że powstanie stało się inspiracją dla twórców solidarnościowych przemian, które zaowocowały wolnością Polski i innych krajów Europy.

Bp Guzdek powiedział, że życie w okupowanym mieście, zwłaszcza w roku poprzedzającym wybuch Powstania, „wypełniały lęk i przerażenie”. – Mieszkańcy zniewolonej Warszawy nie chcieli umierać. Oni chcieli żyć godnie! Ich karki zostały zgięte tak nisko, że musieli podjąć próbę wyprostowania się, nawet płacąc najwyższą cenę – powiedział. Dodał, że „dorodne ziarna polskiej młodzieży” obumierały, „aby wydać obfity plon wolności”. – Powstańcy oddawali życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce – powiedział.

Przypomniał, że po wojnie wielu powstańców musiało ukrywać swoją konspiracyjną przeszłość, a w czasach zniewolenia komunistycznego wielu z nich dotknęły represje. – Na podstawie oskarżeń, tylko dlatego, że byli związani z Armią Krajową, byli skazywani na wieloletni pobyt w więzieniach. Tysiące z nich zostało skrytobójczo zamordowanych, a miejsca ich pochówku nadal nie są znane – powiedział.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że z „ducha Powstania Warszawskiego czerpali natchnienie i siły twórcy solidarnościowych przemian, których owocem była upragniona wolność dla Polski i innych krajów Europy”. Przywołał słowa prezydenta Niemiec Joachima Gaucka, który powiedział podczas obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca, że „europejskim językiem wolności jest język polski”.

Bp Guzdek zaapelował, aby uroczystości rocznicowe stały się okazją do „błagalnej modlitwy o pokój”. – Oby już nigdy nie było zabitych, rannych, okaleczonych i osieroconych. Wyciągnijmy wnioski z historii. Zatrzymajmy nienawiść i odwet. Niech cierpliwy i rozważny dialog pomoże rozwiązać nawet najtrudniejsze problemy współczesnego świata – mówił biskup polowy.

Po Mszy świętej rozpoczął się apel poległych, podczas którego odczytano nazwy zgrupowań i oddziałów powstańczych. Następnie odbędzie się widowisko „Śpiew Murów", według scenariusza i w reżyserii Jerzy Bielunas.

Pod pomnik Powstania Warszawskiego przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym prezydent Bronisław Komorowski z małżonką, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. We Mszy świętej uczestniczyli powstańcy, świadkowie wydarzeń z sierpnia 1944 roku z kraju i za granicy. Obecny był m.in. Adam Komorowski, syn gen. Tadeusza Bór-Komorowskiego, dowódcy Armii Krajowej oraz Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, dowódcy II Korpusu Polskiego.

Na Placu Krasińskich byli także żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze służb mundurowych – Policji, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei oraz służby celnej. Licznie przybyły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, oddziałów powstańczych i grup rekonstrukcyjnych oraz harcerze i mieszkańcy Warszawy.

Mszę świętą koncelebrowali ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski oraz bp Bronisław Dembowski, emerytowany biskup diecezji włocławskiej.

Obecni byli ordynariusze wojskowi: bp Jerzy Pańkowski, prawosławny biskup polowy oraz ks. płk Mirosław Wola, naczelny kapelan ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter