31 marca
wtorek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na weekend do klasztoru

Ocena: 0
1024

Coraz częściej szukamy miejsc, gdzie nie tylko można odpocząć, ale też napełnić się duchowo i odbyć indywidualne dni skupienia.

Krużganek opactwa na Świętym Krzyżu | fot. xhz

„Miejsce wyjątkowe, aby odczuć niezwykłość pokamedulskiego klasztoru z barokowym kościołem, ogrodami i pięknym lasem, który otacza cały obiekt. Trzeba tam osobiście pojechać. Historia, cisza, modlitwa oraz współczesne życie przeplatają się ze sobą, dając wytchnienie i dystans od trudów dnia codziennego. Polecam” – czytamy na fanpage’u Pustelni Złotego Lasu.

 


MILCZENIE, MODLITWA, OGRODY

Pustelnia Złotego Lasu otoczona jest 16 tys. ha lasów liściastych, od których wzięła nazwę. Została ufundowana w 1624 r. przez wojewodę krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego. Od 2001 r. w pokamedulskim klasztorze utworzono Diecezjalny Ośrodek Kultury i Edukacji „Źródło”. Znajduje się on na terenie gminy Rytwiany, w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego.

Gości przyciąga kościół, Centrum Terapeutyczne SPeS, galeria i biblioteka nawiązującą do kamedulskiej tradycji, ogrody klasztorne, Muzeum Serialu „Czarne chmury”. Rekolekcje organizowane są na podstawie zasad życia duchowego kamedułów: milczenia, modlitwy, samotności. Istnieje tu możliwość m.in. uczestniczenia w codziennej Mszy Świętej, modlitwie brewiarzowej, indywidualnej Drodze Krzyżowej w klasztornych ogrodach, skorzystania z przewodnika duchowego (rozmowy z księdzem), modlitwy w kaplicy, medytacji w chórze zakonnym, spowiedzi i błogosławieństwa na zakończenie rekolekcji.

Kto lubi czynny wypoczynek, może zapisać się na rekolekcje z pracą w ogrodzie, co obniża cenę za udział w rekolekcjach. Dzięki pracy w ogrodzie można zarobić na klasztorne posiłki, przy trzydniowym pobycie i pracy pięć godzin dziennie uczestnik pokrywa tylko koszt noclegu.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12/13 (752/753), 22 marca 2020 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca


Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.

Dziś w Kościele: Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 21,4-9; Ps 102,2-3.16-21; J 8,21-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
31 marca –  Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter