19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na weekend do klasztoru

Ocena: 4.9
2987

Coraz częściej szukamy miejsc, gdzie nie tylko można odpocząć, ale też napełnić się duchowo i odbyć indywidualne dni skupienia.

Krużganek opactwa na Świętym Krzyżu | fot. xhz

„Miejsce wyjątkowe, aby odczuć niezwykłość pokamedulskiego klasztoru z barokowym kościołem, ogrodami i pięknym lasem, który otacza cały obiekt. Trzeba tam osobiście pojechać. Historia, cisza, modlitwa oraz współczesne życie przeplatają się ze sobą, dając wytchnienie i dystans od trudów dnia codziennego. Polecam” – czytamy na fanpage’u Pustelni Złotego Lasu.

 


MILCZENIE, MODLITWA, OGRODY

Pustelnia Złotego Lasu otoczona jest 16 tys. ha lasów liściastych, od których wzięła nazwę. Została ufundowana w 1624 r. przez wojewodę krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego. Od 2001 r. w pokamedulskim klasztorze utworzono Diecezjalny Ośrodek Kultury i Edukacji „Źródło”. Znajduje się on na terenie gminy Rytwiany, w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego.

Gości przyciąga kościół, Centrum Terapeutyczne SPeS, galeria i biblioteka nawiązującą do kamedulskiej tradycji, ogrody klasztorne, Muzeum Serialu „Czarne chmury”. Rekolekcje organizowane są na podstawie zasad życia duchowego kamedułów: milczenia, modlitwy, samotności. Istnieje tu możliwość m.in. uczestniczenia w codziennej Mszy Świętej, modlitwie brewiarzowej, indywidualnej Drodze Krzyżowej w klasztornych ogrodach, skorzystania z przewodnika duchowego (rozmowy z księdzem), modlitwy w kaplicy, medytacji w chórze zakonnym, spowiedzi i błogosławieństwa na zakończenie rekolekcji.

Kto lubi czynny wypoczynek, może zapisać się na rekolekcje z pracą w ogrodzie, co obniża cenę za udział w rekolekcjach. Dzięki pracy w ogrodzie można zarobić na klasztorne posiłki, przy trzydniowym pobycie i pracy pięć godzin dziennie uczestnik pokrywa tylko koszt noclegu.

 


BIESZCZADY Z PRYMASEM

Klasztor Nazaretanek (Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu) w Komańczy to miejsce czwartego – po Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i Prudniku – i ostatniego etapu internowania kard. Stefana Wyszyńskiego. Władze komunistyczne przywiozły go tam 29 października 1955 r. – bez konsultacji z nazaretankami. Prymas przebywał w Komańczy rok, do 28 października 1956 r. Według świadectw sióstr, zachowywał się jak prawdziwy ojciec.

W Komańczy chętni uczestniczą w modlitwach zgromadzenia: w jutrzni, Mszy Świętej, Koronce do Bożego Miłosierdzia, adoracji Najświętszego Sakramentu, nieszporach i Różańcu. Kaplica dla osób uczestniczących w dniach skupienia jest otwarta przez cały dzień. Zgromadzenie zapewnia nocleg i wyżywienie. „Czas, który pozwolił nie tyle odpocząć w tak pięknym miejscu od zgiełku codzienności, ile poczuć obecność i działanie Ducha Świętego oraz wyczuwalną i wciąż żywą obecność Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego” – wspominają w kronice pamiątkowej członkowie Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny z Rzeszowa.

Odczuciu ducha tego miejsca sprzyjają spacery dróżką prymasowską. To właśnie tutaj Prymas układał program religijno-moralnej odnowy narodu zawartej w tekście Jasnogórskich Ślubów Narodu i Wielkiej Nowennie przygotowującej ojczyznę do obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 r.

W klasztorze znajduje się Izba Pamięci Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego i Pokój Pamięci, w którym znajdują się pamiątki po pobycie niezwykłego gościa-domownika, m.in.: mszał, kilka książek, szaty liturgiczne, ornat z albą, sutanna, biret, piuska kardynalska, fotografia matki Prymasa, kałamarz i pióra.

 


ORA ET LABORA

Opactwo Benedyktynek w Żarnowcu nad Bałtykiem, w gminie Krokowa, od grudnia 2017 r. organizuje cyklicznie benedyktyńskie rekolekcje weekendowe, które są możliwością „wyjścia na pustynię”. Dni skupienia opierają się na myślach Ojców Pustyni, regule św. Benedykta oraz na praktyce medytacji chrześcijańskiej Pisma Świętego – lectio divina. Przestrzeń zakonu klauzurowego ma pomóc doświadczyć Boga w ciszy i odosobnieniu.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter