15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nepal - dobry plan na kolejne lata

Ocena: 0
351

Nepal jest niedużym krajem położonym u stóp Himalajów, pomiędzy Tybetem a Indiami. Należy do najbiedniejszych, najsłabiej rozwiniętych krajów świata i wciąż musi mierzyć się z katastrofami naturalnymi. Caritas Polska angażuje się w pomoc mieszkańcom Nepalu od czterech lat.

Fot. Caritas Polska

Caritas Polska od 2015 r. jest bardzo zaangażowana w działania pomocowe w Nepalu. Wspólne projekty z Caritas Nepal do tej pory polegały głównie na odbudowie infrastruktury mieszkalnej, wodno-sanitarnej, irygacyjnej, wsparciu mikroprzedsiębiorczości, spółdzielni lokalnych oraz rodzin osób niepełnosprawnych. Kompleksowe działania pomocowe prowadzone były w pięciu miejscowościach w regionach Sindhupalchok, Dolakha, Kavrepalanchok oraz Sindhuli, w których mieszka łącznie ponad 20 tysięcy Nepalczyków.

Po czterech latach działań ukierunkowanych na niwelowanie skutków trzęsienia ziemi Caritas Polska przechodzi do kolejnego etapu zaangażowania. Rozpoczyna nowy, trzyletni projekt działań wraz z Caritas Nepal oraz szpitalem w miejscowości Dhulikhel. Projekt zakłada pomoc o charakterze bardziej rozwojowym, polegającą na wsparciu lokalnych ośrodków zdrowia i prowadzeniu szkoleń medycznych oraz ratowniczych, które mają przygotować lokalny personel medyczny i mieszkańców na katastrofy naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, powodzie czy osuwiska.

– Ze względu na ciągłą groźbę katastrof naturalnych i konieczność kontynuowania pomocy zadecydowaliśmy o wysłaniu do Nepalu w połowie lipca ekipy ekspertów medycznych Caritas Polska. Rozpoczęli oni już cykl pilotażowych szkoleń medycznych i ratowniczych dla członków lokalnych zespołów reagowania kryzysowego – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Szkolenia takie będą przeprowadzane przez grupy ekspertów z Caritas Polska kilka razy w roku przez okres kolejnych trzech lat.


 

W ciągłym zagrożeniu

To, jak bardzo potrzebne są tego typu szkolenia i przygotowanie lokalnych społeczności na ewentualne katastrofy naturalne, pokazują wydarzenia ostatnich tygodni. Silne opady w 31 dystryktach (na 77 dystryktów) wywołały liczne powodzie oraz osuwiska, głównie w południowo-wschodniej części kraju. Zginęło co najmniej 90 osób, 29 zaginęło, a 41 zostało rannych. Ponad 13 tysięcy rodzin zostało tymczasowo przesiedlonych. Szacuje się, że powodzie i osunięcia ziemi dokonały poważnych szkód w ponad 37 tysiącach gospodarstw, a liczba całkowicie i częściowo zniszczonych domów sięgnęła 30 tysięcy. Nepalskie służby bezpieczeństwa – armia oraz policja – zostały zmobilizowane do działań ratowniczych i uratowały ponad 33 tysiące osób.

tekst: Krzysztof Iwiński

zdjęcia: Ewa Katarzyna Matałowska i Jerzy Jaskuła, wolontariusze Caritas

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 33 (722), 18 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -