22 września
środa
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Plan na wychowanie

Ocena: 0
460

Do ojcostwa musimy dorastać, nauczyć się być ojcem. To niełatwy proces, ale nie jest zadaniem dla wybranych. - mówi Janusz Wardak, doradcaa rodzinny i wychowawczy, w rozmowie z Radosławem Molendą

fot. Paweł Kula

Trwa XI Tydzień Wychowania. To prawdziwa sztuka, której nie uczą w szkołach – dobrze wychowywać. Zna Pan – jako ojciec dziesięciorga dzieci – tajemnicę, jak to robić?

Istotnie, łatwiej dziś osiągnąć sukces zawodowy czy finansowy niż wychowawczy, jednak żadnych tajemnic w tym względzie nie znam. Samo mówienie o skutecznym wychowywaniu jest ryzykowne, ponieważ wskazywałoby na istnienie przepisu gwarantującego sukces. Tymczasem gotowego przepisu nie ma, ponieważ musimy liczyć się z wolnością naszych dzieci. Możemy starać się przekazać im pewne wartości, ale – nawet jeśli dobrze nam to idzie – zawsze jest pytanie: czy z drugiej strony jest zainteresowanie tymi wartościami? Można jednak mówić o mniej lub bardziej sprawdzonych sposobach wychowywania, dobrych praktykach wychowawczych, które w większości przypadków działają. I tymi warto się dzielić, jeśli mamy taką okazję.

 

Sukces wychowawczy – to w ogóle trafne określenie?

W pewnym stopniu tak. Jednak o tym, czy go osiągamy, czy nie, wiemy dopiero po latach, kiedy nasze dzieci dorosną i rozpoczną samodzielne życie. Sukces jest, mówiąc najogólniej, gdy człowiek jako dorosły jest szczęśliwy i inni są z nim szczęśliwi. Pogódźmy się z tym, kiedy przez bardzo długi czas naszego działania wychowawczego nie widzimy założonych efektów. Możemy zobaczyć jedynie jakieś oznaki, że to idzie w dobrą stronę. Nie jest tak, że jest to proces nieprzewidywalny, ale z pewnością nie możemy ogłaszać przedwcześnie ani naszego sukcesu wychowawczego, ani też porażki.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 38 (829), 19 września 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 22 września 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent UW, dziennikarz i publicysta związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Były członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A. VII kadencji 2017-2021, były redaktor naczelny portalu idziemy.pl. Członek Domowego Kościoła.
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 września

Środa, XXV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
w niewoli naszej nie opuścił nas Bóg nasz
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 9,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter