26 marca
wtorek
Larysy, Emanyela, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Po co szkoła katolicka?

Ocena: 4.9
1497

– Szkoły katolickie stawiają na indywidualny kontakt nauczyciela z uczniem – mówi bp Marek Mendyk.

fot. BP KEP

Z bp. Markiem Mendykiem, przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego i asystentem Rady Szkół Katolickich, rozmawia Monika Odrobińska

Panuje przeświadczenie, że posyłając dzieci do szkoły katolickiej, chowamy je pod kloszem. Prawda czy mit?

W moich rozmowach z rodzicami mówią oni raczej o poczuciu komfortu, że ich dzieci nikt nie zatruwa wątpliwymi ideologiami. Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie mówię, że w szkołach publicznych taka trucizna się sączy. Jednak tam ma łatwiejsze dojście niż do szkół katolickich, które stoją na straży tradycyjnych wartości. Jedni mogą nazwać to chowaniem pod kloszem, inni – wychowywaniem w duchu wartości w bezpiecznym środowisku.

Edukacja w szkole katolickiej, najczęściej prywatnej, to spory koszt finansowy i czasowy, bo dowiezienie dziecka do wybranej placówki wymaga dobrej organizacji dnia. Dlaczego jednak warto go ponieść?

Rodzicom zależy, by edukacja szkolna otworzyła szereg możliwości życiowych. Szkoły katolickie stawiają na indywidualny kontakt nauczyciela z uczniem i rozwój dziecka nie pod kątem aspiracji placówki, czy nawet jego rodziców, ale jego możliwości. To gwarantuje nie tylko dobry rozwój intelektualny, ale pozwala także zachować uczniowi poczucie własnej wartości.

Jak wspomniałem, niebagatelną rolę w szkołach katolickich odgrywa bezpieczeństwo – nie tylko w kontekście agresji, chodzi także o bezpieczeństwo duchowe. Ono sprawia, że w takiej szkole dziecko rozwija się pełniej, wzrasta do pełni człowieczeństwa, bo po drodze odkrywa, czym jest odpowiedzialność, patriotyzm, wiara.

Koszt szkół katolickich wynika z wyzwań organizacyjnych tych placówek: jeśli klasy mają być mniej liczne, a kadra doskonale przygotowana, gotowa do podążania za każdym uczniem – i tym ponadprzeciętnie zdolnym, i tym słabszym – wymaga to nakładów finansowych.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (700), 17 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2019 r.

 

Bp Marek Mendyk (1961) – doktor nauk teologicznych, biskup pomocniczy legnicki, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego, członek Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, asystent Rady Szkół Katolickich; członek Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -