26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Policja złamała prawo?

Ocena: 0
1606
Nie cichnie oburzenie organizacji działających na rzecz ochrony życia po tym, jak kostrzyńska policja rozbiła legalną demonstrację zorganizowaną przez „Fundację Pro – Prawo do Życia” podczas tegorocznego Przystanku Woodstock.
Fundacja zgłosiła w wyznaczonym czasie w Urzędzie Miasta Kostrzyna nad Odrą zawiadomienie o organizacji zgromadzenia publicznego na terenie miasta, niedaleko głównego wejścia na festiwal. Jego celem było pokazanie prawdy na temat aborcji. Trzymano duży banner ze zdjęciem zmasakrowanego w wyniku aborcji dziecka z Zespołem Downa oraz podobizną Adolfa Hitlera. Zgromadzenie było legalne i odbywało się całkowicie pokojowo. Mimo to funkcjonariusze policji zmusili organizatorów do przerwania demonstracji, a dwóch członków Fundacji, którzy trzymali banner, zostało bezprawnie zatrzymanych przez policję i przewiezionych do komisariatu w Kostrzynie.

Policja – jak twierdzi Fundacja – przerwanie demonstracji tłumaczyła wymogiem uzyskania przez organizatorów zezwolenia na wszelkiego rodzaju demonstracje i pikiety. Tymczasem zgodnie z ustawą „Prawo o zgromadzeniach” (Dz. U. nr 51 poz. 297 z dnia 1 sierpnia 1990 r. z późn. zm.) zgromadzenia publiczne, które zostały zgłoszone zgodnie z procedurami, „wymagają uprzedniego zawiadomienia organu gminy właściwego ze względu na miejsce zgromadzenia”. I tyle.

Na organie gminy natomiast spoczywa obowiązek doręczenia organizatorowi zawiadomienia, jeśli podejmie decyzje o zakazie zgromadzenia publicznego. Takiej decyzji ani zawiadomienia – jak twierdzi Fundacja – nie było. – Kiedy na policji okazało się, że zatrzymanie było bezpodstawne, policjanci zarzucili nam prezentowanie na bannerze treści nieprzyzwoitych w miejscu publicznym, co wobec tego, co działo się na Przystanku Woodstock brzmiało kuriozalnie, jednak nijak nie umieli tej „nieprzyzwoitości” uzasadnić – mówi Mariusz Dzierżawski, członek zarządu Fundacji, który był jednym z zatrzymanych.

Wspomniana ustawa przypomina także, że – zgodnie z kodeksem wykroczeń wart. 52 § 1 – kto m.in. „przeszkadza lub usiłuje przeszkodzić w organizowaniu lub w przebiegu nie zakazanego zgromadzenia […] podlega karze aresztu do dwóch tygodni, karze ograniczenia wolności do dwóch miesięcy albo karze grzywny”.

Kto więc i jak odpowie za bezprawne przerwanie demonstracji i zatrzymanie jej organizatorów? Tygodnik „Idziemy” będzie tę sprawę monitorować.

Radek Molenda
Idziemy nr 33 (362), 12 sierpnia 2012 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter