21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomoc To Moc

Ocena: 0
3118

– To wspaniała sprawa, wszystkich gorąco zachęcam do wzięcia udziału w akcji PZU – przekonuje Józef Lasek, prezes Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów „Senior” z Małogoszcza. Jego pomysł jest jednym z tych, które udało się zrealizować w ostatnim czasie dzięki dofinasowaniu z projektu „Pomoc To Moc”.

fot. arch.PZU

Akcja PZU organizowana jest od marca tego roku. Ma na celu wspieranie lokalnych inicjatyw promujących bezpieczeństwo i profilaktykę zdrowotną. Wnioski przyjmowane są przez formularz elektroniczny na stronie internetowej www.pomoctomoc.pl. Raz w miesiącu wybierane są najlepsze pomysły, które zostaną zrealizowane za pieniądze przekazane przez PZU. Każdy ma szansę zdobyć nawet 100 tys. zł.

Chętnych do akcji ciągle przybywa. Liczba zgłaszanych pomysłów do akcji „Pomoc To Moc” podwoiła się. Do tej pory osiem akcji zostało już zakończonych. Wsparcie finansowe dostało m.in. Stowarzyszenie „Senior”, które w sierpniu tego roku otrzymało kwotę 9750 zł. Dzięki tym środkom 1 września na Rynku Tadeusza Kościuszki w Małogoszczu, niewielkim miasteczku w województwie świętokrzyskim, odbyła się akcja prewencyjna pod hasłem: „Zdrowy i bezpieczny powrót do szkoły – emeryci dzieciom”.

Józef Lasek: – Informację na temat akcji znalazłem w internecie, przypadkiem trafiłem na stronę projektu. Zauważyłem, że bierze w nim udział mnóstwo organizacji z całej Polski. Pomyślałem, że nasze stowarzyszenie też mogłoby spróbować.

Projekt PZU ma charakter prewencyjny. Jego hasło to: „Zdrowa i bezpieczna rodzina”. Zachęca ono do promowania bezpieczeństwa w lokalnych wspólnotach. Ma na celu także zwracanie uwagi mieszkańców na to, by dbali o profilaktykę zdrowotną.

Józef Lasek: – Nasze stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Domu Kultury w Małogoszczu. Często współpracujemy z działającymi tam grupami dzieci i młodzieży. Współpraca bardzo dobrze się układa, jesteśmy z niej bardzo zadowoleni, dlatego chcieliśmy się jakoś odwdzięczyć. Stąd powstał pomysł na zorganizowanie przez emerytów akcji prewencyjnej skierowanej do dzieci.

Na rynku w Małogoszczu zgromadziło się kilkaset osób, tłumnie przybyli mieszkańcy miasteczka, dzieci z rodzinami oraz wiele osób starszych.

Józef Lasek: – Z początkiem września dzieci wracają do szkoły. Chcieliśmy zwrócić ich uwagę na bezpieczeństwo na drodze. Na rynku naszego miasta stanęło miasteczko rowerowe, w którym odbywały się pokazy bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście. Dzieci mogły wyrobić przy tej okazji kartę rowerową. Odbył się pokaz tresury psa policyjnego. Udało nam się również zorganizować kurs pierwszej pomocy, który poprowadzili członkowie OSP w Małogoszczu. Strażacy świetnie wywiązali się ze swojego zadania. Z kursu skorzystało m.in. wiele osób starszych, które stwierdziły, że dzięki temu szkoleniu będą potrafiły udzielić pomocy poszkodowanym w razie jakiegoś wypadku.

W akcji „Pomoc To Moc” może wziąć udział każdy. Wiesz, jak zwiększyć bezpieczeństwo w twojej okolicy. Masz pomysł, jak promować zdrowy tryb życia – zgłoś swoją inicjatywę na stronie: www.pomoctomoc.pzu.pl. Wystarczy wypełnić wniosek. Niezbędne jest też znalezienie partnera merytorycznego projektu, czyli lokalnej organizacji pozarządowej, która pomoże w realizacji przedsięwzięcia i rozliczeniu środków. W przypadku kłopotów w znalezieniu takiego partnera PZU oferuje pomoc, lista instytucji gotowych do współpracy znajduje się na stronie akcji, na mapie partnerów. Chętne do współpracy w ramach akcji Pomoc To Moc organizacje pozarządowe mogą się zgłaszać.

Józef Lasek: – Zgłoszenie wniosku jest naprawdę proste. Procedura jest bardzo dobrze przygotowana. W stowarzyszeniu często muszę zmagać się z papierami, w tym przypadku nie miałem jednak żadnego problemu.

Po złożeniu wniosku pomysł trafia na listę inicjatyw ubiegających się o dofinasowanie. Kolejny, bardzo ważny krok, to nagłośnienie pomysłu w lokalnej społeczności – te inicjatywy, które zdobywają największe poparcie, pokazują, jak atrakcyjny jest pomysł dla mieszkańców lokalnej społeczności. Konkretne projekty internauci mogą wspierać na stronie projektu. Akcji przyświeca cel aktywizacji mieszkańców, budowania relacji i nawiązywania współpracy z organizacjami pożytku publicznego. Mieszkańcy najlepiej znają swoje potrzeby i będą w stanie wskazać pomysły na najlepsze sposoby zaspokojenia tych potrzeb.

Zapraszamy do wspierania inicjatyw i zgłaszania własnych pomysłów na stronie: www.pomoctomoc.pl/.

Akcję można też śledzić na Facebooku: www.facebook.com/pomoctomoc/.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 kwietnia

Czwarta Niedziela Wielkanocna
Niedziela Dobrego Pasterza
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Powołani do łączenia kropek

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter