27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Praca zdalna

Ocena: 0
1171

Zwykle nie uwierzymy studentowi, który na pytanie: „kiedy się uczy?” odpowiada „zawsze”.

fot.pixabay.com

Tak samo sportowcu, który twierdzi, że trenuje zawsze bez konkretnego programu. Nie da się również stale pracować, stale opiekować się rodziną i stale odpoczywać. Dla wielu nowym wyzwaniem jest nauczenie się pracy zdalnej. Oto kilka praktycznych wskazówek, by chwalić bardziej Pana Boga w tak zwanym „homeoffisie”.

1. Harmonogram: zacząć wcześnie i wcześnie skończyć. Ustaw swój grafik tak, jakbyś był w pracy i ten grafik byłby dla ciebie obligatoryjny. Bądź pod tym względem przykładem dla twoich kolegów i domowników.

2. Bądź zorganizowany, jakbyś przebywał w miejscu pracy. Kompetencja w pracy nierzadko rozpoczyna się od… sposobu ubierania się, również wtedy, gdy nie mamy żadnych spotkań ani wideokonferencji.

3. Nie jest obojętne to, gdzie pracujesz. Postaraj się stworzyć niezależną, czystą i uporządkowaną przestrzeń dla siebie. Doświadczamy tego także w przestrzeni wirtualnej – wszyscy wiemy, że dobrze jest mieć na komputerze schludnie przechowywane i usystematyzowane foldery. Dobrze byłoby mieć blisko siebie dyskretny, prawdziwy lub wirtualny, krzyżyk lub obrazek Matki Bożej, który wspomaga w odczuwaniu obecności Boga.

4. Wyłącz rozpraszacze. Spróbuj wyłączyć lub zablokować w sieci komunikaty, jeśli nie są ci one niezbędne do pracy. Należy również ograniczyć surfowanie po internecie i dostęp do prywatnych e-maili.

5. Komunikacja z rodziną. Nie każdy dzień pracy jest tak samo intensywny. Poinformuj rodzinę z wyprzedzeniem, kiedy potrzebujesz więcej ciszy na wideokonferencje, kiedy masz dni bardziej intensywnej pracy, której nie możesz przerwać z żadnego powodu. Korzystaj też z naturalnych przerw w pracy, aby rozprostować nogi i pobyć z dziećmi. Dostosuj godziny pracy do pory rodzinnych posiłków.

6. Wirtualna komunikacja z kolegami. Kontakt z kolegami z zespołu, szefem lub podwładnymi jest teraz bardziej potrzebny niż kiedykolwiek. Trzeba być pozytywnie nastawionym do wszelkich otrzymywanych pytań, dbać o ton rozmów czy styl e-maili. Należy unikać ograniczania się do kontaktu pisemnego, preferować formy komunikacji bogatsze emocjonalnie.

7. Popraw swój warsztat umiejętności nowych technologii. Warto poświęcać systematycznie trochę czasu na zapoznanie się z poradnikami nowych oprogramowań, aplikacji itp. Nie buntować się na ciągłe zmiany, technologie to żywy język. Jeżeli nie staramy się go nauczyć, to sami się wykluczamy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter