30 maja
sobota
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica zbrodni w Palmirach

Ocena: 0
770

Na Cmentarzu-Mauzoleum w podwarszawskich Palmirach odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne związane z 79. już rocznicą serii niemieckich zbrodni wojennych w lasach Puszczy Kampinoskiej. Wydarzenie zainaugurowano Mszą Świętą, której przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz.

Fot. Jacek Kalinowski

Wraz z metropolitą warszawskim 14 września Eucharystię sprawowali m.in. kapłani z Kapituły Kampinosko-Bielańskiej na czele z rektorem Cmentarza w Palmirach ks. prał. Tadeuszem Jaworskim.

Na utworzonym Cmentarzu-Mauzoleum spoczywa 2115 ofiar ponad dwudziestu tajnych niemieckich egzekucji, które odbyły się Między grudniem 1939 r. a lipcem 1941 r. na „polanie śmierci” w Palmirach. W wśród zamordowanych tam duchownych był m.in. bł. ks. Zygmunt Sajna, jeden ze 108. polskich męczenników – ofiar II wojny światowej beatyfikowanych w 1999 r. przez papieża Jana Pawła II w Warszawie, oraz ks. Kazimierz Pieniążek, którego proces beatyfikacyjny trwa w ramach kolejnej grupy 122 polskich ofiar zbrodni niemieckich.

Jesteśmy tutaj, żeby pamiętać, żeby wyrażać swoją wdzięczność nas, pokoleń następnych, tych którzy żyją dzięki ich ofierze, dzięki ich pracy i dzięki ich śmierci, żeby wyrażać wdzięczność, za to ich wielkie dzieło dla naszej Ojczyzny jakie spełnili w trudnym czasie II wojny światowej.
Dzisiaj w pewnym sensie ta uroczystość znajduje swoje wypełnienie, głęboką symbolikę, na placu Piłsudskiego w Warszawie trawa wydarzenie, upamiętniające wojnę i wrzesień nazwane „Iskrą Pamięci”. Można by również powiedzieć „Iskrą Pamięci i Pokoju”. Chcemy wspominać i robimy to na pl. Piłsudskiego dzisiaj w Zamościu. […] Te oba wydarzenia wrześniowe z 1 i 17 września, kiedy Polska została w sposób okrutny, w sposób zaplanowany i przygotowany podzielona przez naszych dwóch sąsiadów. Nigdy nie chcemy o tym zapomnieć i dlatego takie wydarzenia jak ta nasza Msza Święta i to spotkanie mają swój głęboki sens.

- mówił w homilii kard. Nycz. Nawiązał także do przypadających tego dnia: święta Podwyższenia Krzyża Świętego oraz odbywającego we Włocławku spotkania „Polska pod Krzyżem”. Z kolei pod koniec liturgii molditwę za zamordowanych w lasach Puszczy Kampinoskiej w imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego poprowadził ks. Piotr Kosiński z prawosławnej parafii św. Jana Klimka w Warszawie. Muzycznie Eucharystię uświetnił Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Artura Małeckiego.

Po Mszy Świętej na terenie palmirskiego cmentarza rozpoczęły się uroczystości patriotyczne z udziałem m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka.
Przesłanie do uczestników uroczystości od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Andrzej Dera.

… miejscem szczególnym, jednym z najważniejszych świadectw niemieckiej zbrodni popełnionych w pierwszych miesiącach II wojny światowej jest Cmentarz w Palmirach. Wśród pochowanych tutaj są: posłowie, samorządowcy, wykładowcy akademiccy, nauczyciele. Możemy się tylko domyślać, jak potoczyło by się dalej życie każdej z ofiar gdyby nie spotkała ich nagła śmierć z rąk oprawców. Możemy wyobrażać sobie, czego jeszcze mogliby dokonać i co pozostawić dla przyszłych pokoleń, ile ważnych kwestii mogliby rozstrzygnąć, tyle wspaniałych stworzyć, co odkryć, ilu młodych Polaków wychować.

- napisał prezydent Duda. Odczytano także listy od premiera Mateusza Morawieckiego, marszałka Sejmu RP Elżbiety Witek oraz prezesa IPN Jarosława Szarka.

Po odczytaniu listów przemowę wygłosił wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, Apel Pamięci poprowadził porucznik Michał Baranik, oddano honorowe salwy honorowe i delegacje złożyły na mogiłach poległych, losowo wybranych ofiar, wieńce. Uroczystości zakończyło odegranie patriotycznej piosenki „Śpij kolego w ciemnym grobie. Niech się Polska przyśni Tobie…”. Komentarzem wydarzenie opatrzył pułkownik w stanie spoczynku Marek Ruszczak.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Sobota, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana Sarkandra, prezbitera i męczennika albo wspomnienie św. Zdzisławy
Poślę wam Ducha Prawdy,
On doprowadzi was do całej prawdy.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 28,16-20.30-31; Ps 11,4.5 i 7; J 21,20-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter