Już niedługo uruchomiona zostanie nowa aplikacja na smartfony, poświęcona formacji i relacjom w rodzinach. Swoim bogactwem w ten sposób dzieli się Ruch Apostolski Rodzina Rodzin.
Multimedialna, darmowa aplikacja Rodzina Rodzin jest odpowiedzią na współczesne problemy małżeństw i rodzin. Ma ona wyposażyć małżonków/rodziców w nowoczesne i praktyczne narzędzia służące dobrostanowi rodziny i kształtowaniu dobrych relacji w rodzinie. Jest – jak piszą jej twórcy – kierowana przede wszystkim do:
- wywodzących się z różnych środowisk i reprezentujących różne środowiska liderów pracujących na rzecz wzmacniania polskich rodzin i wsparcia ich oraz pracy z tymi, którzy planują założyć nową rodzinę;
- szeroko pojętej opinii publicznej – szczególnie do małżonków, rodziców i narzeczonych.
Grupą docelową aplikacji są zarówno małżeństwa z krótkim, jak i z wieloletnim stażem, rodziny wielodzietne i pary przygotowujące się do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny. Wartościowe treści znajdą w aplikacji także małżonkowie korzystający z różnego rodzaju poradni rodzinnych oraz choćby ci, którzy przygotowują swoje dzieci do Pierwszej Komunii Świętej.
W ramach projektu powstaną:
- ogólnodostępna aplikacja mobilna na smartfony i tablety Rodzina Rodzin, zawierająca kilkadziesiąt materiałów wideo;
- dostępne online wideopodcasty Rodzina Rodzin – w formie atrakcyjnych poradników;
- podcasty radiowe Rodzina Rodzin, także online i mające charakter poradniczy.
Mają one pozwolić tym, którzy z tych narzędzi będą korzystać, na systematyczną pracę w swoich małżeństwach i rodzinach niezależnie od miejsca i czasu, kiedy po narzędzia sięgną. Z kolei twórcom projektu zapewnią stały kontakt z odbiorcami i przez to pozwolą wpływać m.in. na ich lepsze radzenie sobie z trudnościami i konfliktami w życiu codziennym.
– Projekt pozwala użytkownikom tych narzędzi na powrót do poznanych treści w dowolnym momencie życia. Materiały dostępne online będą dużym ułatwieniem i nowoczesną okazją wejścia z atrakcyjnymi i wartościowymi treściami, które wzmocnią małżonków, małżeństwa oraz rodziny. Mogą być również doskonałą alternatywą wobec treści, które dominują w przestrzeni wirtualnej, często zagrażają trwałości małżeństw oraz całych rodzin – zapewniają twórcy.
Aplikacja będzie zbudowana z trzech głównych działów edukacyjno-informacyjnych: ŹRÓDŁO, INSPIRACJA, WIĘŹ. Jej użytkownik w ciągu 21 dni będzie mógł korzystać z szeregu instrumentów, które pozwolą na rozwój jego samego, jego więzi małżeńskich oraz rodzinnych.
Przechodząc kolejno powyższe etapy aplikacji, użytkownik będzie miał do dyspozycji konkretne pomoce: coachingowe przekazy, poradniki i testy stanowiące inspirację do praktycznego wykorzystania w życiu codziennym.
Dlaczego 21 dni? Według badań to właśnie przez 21 dni możliwe jest ukształtowanie nawyku, tj. nabytego przyzwyczajenia. W ten sposób odbiorcy aplikacji będą zachęceni do trwałej pracy nad rozwojem osobistym oraz relacjami w małżeństwie i rodzinie.
Każdy dzień pracy będzie obejmował trzy stałe, wspomniane elementy:
- RÓDŁO – to moment rozpoczęcia pracy i zaczerpnięcia z bogactwa myśli i nauczania Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Jego słowa w nowoczesnej aranżacji będą punktem wyjścia do kolejnych etapów.
- INSPIRACJA – następnie proponowany będzie motywacyjny materiał wideo w formie nowoczesnego coachingu, który ma zachęcić i zmotywować użytkowników aplikacji do podjęcia systematycznej pracy na rzecz swojego małżeństwa oraz rodziny.
- WIĘŹ – to główna część pracy danego dnia. Użytkownik aplikacji, zainspirowany i odpowiednio zmotywowany wcześniej poznanymi materiałami, będzie miał okazję w tej części poznać konkretne sposoby na wzmocnienie swoich więzi małżeńskich i rodzinnych oraz będzie mógł zacząć wcielać je w życie.
*****
Przed dwoma tygodniami pisaliśmy o inicjatorach i twórcach aplikacji – Ruchu Apostolskim Rodzina Rodzin. Już za dwa tygodnie napiszemy bardziej szczegółowo m.in. o tym, jakie tematy znajdziemy w aplikacji, podczas oglądania wideopodcastów i słuchania podcastów. Także o tym, kogo usłyszymy, jak aplikację pobrać i jak z niej korzystać. Ogólnopolski projekt „Rodzina Rodzin” jest realizowany w ramach kampanii „Po pierwsze Rodzina!”, finansowanej przez Ministerstwo Rodziny i Pomocy Społecznej.
*****
Wideopodcast jest internetową formą publikacji nagrań telewizyjnych. To innowacyjne i efektywne narzędzie współczesnej komunikacji. Przygotowane pod patronatem Rodziny Rodzin przedstawiają rzetelną, fachową wiedzę, łącząc wysoki poziom merytoryczny i praktyczną znajomość tematu z oryginalnym przekazem. Podobnie podcast jest internetową formą publikacji dźwiękowej, radiowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków.