26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Rotmistrz Pilecki uosobieniem najszlachetniejszej postawy"

Ocena: 0
2487

- Był uosobieniem walki o wolną Polskę, uosobieniem najszlachetniejszej postawy, jaką w ogóle można sobie wyobrazić w tamtym bardzo trudnym czasie - mówił prezydent Andrzej Duda o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Prezydent złożył kwiaty przy ścianie straceń na terenie d. Aresztu Śledczego Warszawa - Mokotów. Wydarzenie wpisało się w obchody 70. rocznicy śmierci Pileckiego.

fot. PAP/Adam Guz

Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rotmistrza Pileckiego, dziękując prezydentowi za udział w uroczystościach podkreśliła wartość jego uczestnictwa w uroczystościach poświęconych pamięci ojca. - Będąc w tak trudnej sytuacji, mając takie ogromne obowiązki wobec ojczyzny, znajduje czas na to, by w każdej sytuacji, pokłonić się ludziom, którzy dla Polski zrobili wszystko oddając swoje własne życie. Takich momentów oglądamy poprzez media bardzo wiele -  skomentowała postawę Andrzeja Dudy.

- Dzisiaj mam ten zaszczyt, że mogę razem z panią Zofią Pilecką, uczcić pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, jej ojca. Człowieka, o którym można byłoby snuć, jak wszyscy wiedzą bardzo, bardzo długą opowieść, ale krótko mówiąc - kogoś, kto był uosobieniem walki o wolną Polskę, kogoś, kto był uosobieniem najszlachetniejszej postawy, jaką w ogóle można sobie wyobrazić w tamtym bardzo trudnym czasie - walki o odzyskanie niepodległości, wojny polsko-bolszewickiej, później budowania II Rzeczypospolitej, a potem próby odzyskania wolnego, polskiego państwa w czasie II wojny światowej i później - zaznaczył prezydent. Andrzej Duda podkreślił to, że pamięć o rotmistrzu Pileckim jest dla niego służbą dla ojczyzny.

Kwiaty przy stołecznym pomniku rotmistrza Pileckiego złożył Szef Urzędu ds. Kombatantów Jan J. Kasprzyk wraz z sędzią Bogusławem Nizieńskim. - 70. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego to okazja, aby przypomnieć tę postać, aby oddać mu hołd. To jedna z najpiękniejszych postaci w polskiej historii, jeden z najodważniejszych ludzi z czasów Ii wojny światowej - powiedział Kasprzyk.

Kasprzyk wyraził nadzieję na odnalezienie wszystkich szcżatków rotmistrza. - Mamy nadzieję, że zostaną one odnalezione i że zostanie pochowany już niebawem z najwyższymi honorami, bo to był jeden z największych, najwspanialszych, rycerzy niepodległej Polski - podkreślił

W planie piątkowych uroczystości jest także odsłonięcie nieznanego dotąd portretu Witolda Pileckiego na terenie  Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Ma on być eksponowany na więziennym murze. W uroczystości mają uczestniczyć dzieci rotmistrza - córka Zofia Pilecka-Optułowicz i syn Andrzej Pilecki.

Po południu w Muzeum Żołnierzy Wyklętych odbędzie się msza św. w intencji Witolda Pileckiego. Później zapowiedziano występ chóru szkolnego Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku oraz koncert pt. "Rotmistrz" w wykonaniu zespołu Forteca. Następnie zaplanowano wspólne przejście pod Ścianę Śmierci i o 21.30 - w godzinę śmierci Witolda Pileckiego - oddanie mu hołdu. Wieczorem w X Pawilonie przy celi rotmistrza ma mieć miejsce czytanie fragmentów "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis. Uroczystości mają się zakończyć ok. godz. 23.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. Był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. wszedł w "kocioł" podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, skąd uciekł pod koniec kwietnia 1943 r. Służył w AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji, w śledztwie był torturowany. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter