25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rusza mundial. Polscy piłkarze otrzymają wsparcie duchowe

Ocena: 0
1097

Krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń SDB zapewnił o swoim modlitewnym wsparciu dla polskich piłkarzy, którzy wezmą udział w rozpoczynających się 14 czerwca w Rosji mistrzostwach świata.

fot. PAP/Leszek Szymański

Ks. Edward Pleń SDB poinformował, że polskim piłkarzom w Rosji nie będzie towarzyszył kapelan. W Soczi, gdzie stacjonować będzie biało-czerwona kadra, posługują jednak polscy księża i jeśli ze strony piłkarzy pojawiłaby się chęć uczestnictwa w Mszy św. - tak jak to było np. w przypadku olimpijczyków w Pjongczangu - to będzie można ją odprawić.

"Jest nadzieja, że piłkarze czy sztab szkoleniowy poprosi tamtych księży o odprawienie Mszy św., ale konkretów w tej sprawie nie ma" - przyznał krajowy duszpasterz sportowców. Dodał, że będzie obecny na dwóch pierwszych meczach polskiej reprezentacji, które będzie śledził z trybun. Tak jak to czynił już na innych imprezach sportowych, polskiej kadrze będzie też wysyłał codziennie sms-y z zapewnieniem duchowego wsparcia przed kolejnymi zmaganiami.

"Wszystko będzie zawarte w słowach Apelu Jasnogórskiego: jestem, pamiętam, czuwam. Wspieram też modlitwą i zawołaniem "sursum corda!". Zawsze dodaję słowa św. Augustyna: "Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą". Mówię też zawsze sportowcom, że "moim największym przeciwnikiem jestem ja sam". Powinienem walczyć przede wszystkim z własnymi słabościami, bylejakością czy przeciętnością - wyjaśnia ks. Pleń.

Krajowy duszpasterz sportowców zaznaczył też, że wielu piłkarzy wielokrotnie mówiło o tym, iż wiara w Boga jest dla nich ważna. - Chodzi jednak o to, i do tego zachęcamy, aby wiara w Boga nie była obecna tylko w słowach, ale aby było to przekuwane na codzienne życie - dodał duszpasterz.

Ks. Pleń skomentował też pomysł zorganizowania w jednej z parafii na Śląsku przykościelnej strefy kibica. Tamtejszy proboszcz przestawił nawet godziny Mszy św. tak, aby wierni zdążyli na transmisje telewizyjne z meczów polskiej reprezentacji.

Zdaniem ks. Plenia, takie inicjatywy dobrze wpisują się w klimat przygotowań do największej imprezy sportowej w tym roku. - W takich strefach doping jest czysty, piękny, kulturalny. Nie ma nieodpowiednich napojów czy niecenzuralnych słów. Bliskość kościoła mobilizuje wszystkich do tego, aby zapanowali nad swoimi emocjami i słowami. To jest bardzo dobra rzecz - stwierdził duszpasterz.

Piłkarskie Mistrzostwa Świata w Rosji rozpoczynają się 14 czerwca. Polska reprezentacja rozegra mecze grupowe 19, 24 i 28 czerwca kolejno z Senegalem, Kolumbią i Japonią.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

"Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi."

Dziś w Kościele: sobota V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie (do wyboru):
        - św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła
        - św. Grzegorza VII, papieża
        - św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 16,1-10; Ps 100 (99),2-3.4-5; J 15,18-21.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -