30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzeczpospolita Kampinoska

Ocena: 0
2590
Niewielu pewnie słyszało o skrawku wolnej Polski istniejącym latem 1944 r. na zachodnich obrzeżach Warszawy. Przy okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego warto tę ciekawą historię przypomnieć.
Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska jako całkowicie wolne od Niemców, samodzielne polskie terytorium liczyła około 3 tysięcy mieszkańców oraz taką samą ilość żołnierzy. Żołnierze Armii Krajowej całkowicie opanowali serce Puszczy Kampinoskiej. Główną kwaterę założyli w Wierszach.

„Puszcza dawała schronienie. W tych granicach na każdym kroku wolność się spostrzegało i wolność się czuło. Ludność pozbyła się nękającego ją od lat strachu” – pisał w swoich wspomnieniach „Kazik” Bronisław Piwowarczyk, dowódca plutonu żandarmerii pułku AK „Palmiry-Młociny”. W wymienionych miejscowościach stacjonowały oddziały powstańcze oraz istniał obóz warowny z umocnieniami w postaci okopów. W zasięgu władzy powstańczej na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej znalazły się 24 wsie.


Cztery piece chleba

Różne źródła podają różne daty, ale czas istnienia Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej można zamknąć w datach 29 lipca – 29 września 1944 roku. Ta „Wolna Polska” mogła funkcjonować dzięki waleczności leśnego żołnierza, ale nie tylko. Ogromną rolę odegrała miejscowa ludność, która w obliczu śmiertelnego zagrożenia niosła pomoc i udzielała schronienia. Mieszkańcy wiosek stwarzali partyzantom warunki do egzystencji i walki. Ci, którzy pamiętają tamte czasy, wspominają, że walczący byli dobrze odżywiani, ponieważ prawie codziennie jadali krupnik z wołowiną. Mięsa nigdy nie brakowało, bo kiedy skończyły się krowy, spożywano koninę. Czasami pojawiał się deficyt mąki, ziemniaków i pieczywa, ale i z tym sobie radzono. – Matuli nakazano piec chleb. Matula musiała piec aż cztery piece chleba dziennie – wspomina z uśmiechem na twarzy Roman Mikulski, mieszkaniec wsi Krogulec w filmie „Rzeczpospolita Kampinoska” w reżyserii Macieja Piwowarczuka.

Czytaj dalej w e-wydaniu
lub wydaniu papierowym (nr 31/2014)

Artykuł w całości ukaże się na stronie po 20 sierpnia 2014 r.

Paulina Jabłońska
fot. Paulina Jabłońska/Idziemy
Idziemy nr 32 (464), 10 sierpnia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 kwietnia

Wtorek, V Tydzień wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter