22 września
niedziela
Tomasza, Maurycego, Joachima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Syn Kościoła i Polski

Ocena: 0
552

Minęła 80. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego, wybitnego Polaka, działacza narodowego i społecznego, przywódcy III Powstania Śląskiego, więźnia Twierdzy Brzeskiej.

Fot. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego / Domena publiczna

Pogrzeb Wojciecha Korfantego w Katowicach

Urodził się w śląskiej rodzinie górniczej 20 kwietnia 1873 r. w Sadzawce – miejscowości, która obecnie jest częścią Siemianowic Śląskich. Na kilka miesięcy przed maturą został usunięty z niemieckiego Gimnazjum Królewskiego za manifestowanie swojej polskości – chodziło o krytykę Otto Bismarcka oraz założenie koła samokształceniowego, na którym studiowano polską literaturę i kulturę. Chłopiec skończył więc gimnazjum eksternistycznie i po maturze zapisał się na studia politechniczne w Charlottenburgu pod Berlinem. Rok później przeniósł się na Królewski Uniwersytet we Wrocławiu, gdzie studiował filozofię i prawo. Po dwuletniej przerwie studia dokończył na uniwersytecie w Berlinie, gdzie uzyskał absolutorium.

W 1898 r. Korfanty po raz pierwszy przyjechał do Warszawy, gdzie 24 grudnia wziął udział w odsłonięciu pomnika Adama Mickiewicza. Spotkał się wtedy z Romanem Dmowskim, późniejszym przywódcą Narodowej Demokracji.

Już jako młody, dwudziestokilkuletni człowiek Korfanty wiele podróżował. Był w Rosji, Austrii, Niemczech, Francji i Holandii, gdzie poznawał ówczesne prądy ideowo-społeczne. W latach 1901-1908 angażował się w działalność Ligi Narodowej, której celem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Współpracował wtedy z Romanem Dmowskim, nie akceptując jednak prorosyjskiej postawy Dmowskiego, odszedł z Ligi. W 1901 r. – wraz z Janem Jakubem Kowalczykiem – założył dziennik informacyjno-polityczny „Górnoślązak”, którego był redaktorem naczelnym do 1905 r. W 1902 r. brał udział w reaktywacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 34 (723), 25 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 IX

„Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!”

Dziś w Kościele: niedziela XXV tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Maurycego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Am 8, 4-7, Ps 113, 1 Tm 2, 1-8, Łk 16, 1-13
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - mimo zakończonych wakacji nie skończyły się rozpoczęte przez nas cykle filmów ze zbiorów SalveNet. Codziennie po godz. 10 prezentujemy kolejny. Zapraszamy!

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -