26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tablice pamięci

Ocena: 0
746

Reduta Dobrego Imienia domaga się zmian na warszawskich tablicach upamiętniających miejsca, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy mordowali Polaków.

Masowe publiczne egzekucje w okupowanej Warszawie rozpoczęły się 16 października 1943 r. w Alejach Niepodległości 141. Ofiarami byli więźniowie Pawiaka oraz przypadkowe osoby zatrzymane w łapankach. Egzekucje trwały do końca lutego 1944 r., gdy w udanej akcji specjalnej Kedywu AK zabito kata Warszawy Franza Kutscherę. W Warszawie znajduje się około 200 tablic upamiętniających egzekucje uliczne z lat 1943-44 oraz późniejsze zbrodnie niemieckie czy masakry w czasie Powstania Warszawskiego.

Pierwsze tablice zaczęto umieszczać w miejscach kaźni już w końcu lat 40. Ich autorem jest Karol Tchorek, rzeźbiarz, który wygrał konkurs Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jak stwierdza RDI, tablice mają napis, który dezinformuje – jest w nim mowa, że „w tym miejscu hitlerowcy rozstrzelali” Polaków. „Stawianie tablic zbiegło się w czasie z postaniem NRD, więc słowo »Niemcy« zastąpiono »hitlerowcami«, a i tak przecież wszyscy wiedzieli, kto dokonał zbrodni. Teraz, w dobie agresywnej propagandy antypolskiej, w czasach, gdy Niemcom skutecznie udało się oddzielić słowo »Nazi« od słowa »Germany« trzeba na tych tablicach zastąpić słowo »hitlerowcy« słowem »Niemcy«. Jest to postulat wielu obywateli, którzy zwracają się z tym do Reduty Dobrego Imienia – piszą inicjatorzy postulujący zmiany. Chcą też, by przy każdej tablicy była informacja po polsku i angielsku o okolicznościach zdarzenia wraz z listą ofiar. Według danych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego koszt zmiany to około 1 mln zł. Decyzja leży w gestii władz Warszawy, które jest dysponentem tablic.

fot. arch. RDI
Idziemy nr 46 (580), 13 listopada 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter