29 kwietnia
poniedziałek
Rity, Katarzyny, Boguslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tum jest Polska

Ocena: 0
6346

Romańska perła

O takich świątyniach słusznie mówi się: unikat! Żeby się nią zachwycić, wystarczy zobaczyć jej wielkość i urodę, wejść do środka, oprzeć się o te same, co ponad osiem wieków temu, mury z kamienia polnego, wapienia i granitu. Trzynawowa, bez transeptu, zamknięta trzema absydami. Sakralna i warowna – co odzwierciedla plan świątyni, do której wchodzi się z boku: w środku jest ona jakby podzielona na część zachodnią, poświęconą Bogu, gdzie podczas zjazdów siedziało duchowieństwo z arcybiskupami na czele, i na wschodnią „część służącą państwu”, gdzie na tronie siedział król. Na górze zaś znajdują się empory, gdzie zasiadało rycerstwo i posłowie. Świątynia ma do tego okrągłe wieże obronne na wschodzie, a po zachodniej stronie – wieże kościelne na planie kwadratu.

Wnętrze: widok na stronę wschodnią, „państwową”

Zachodnią stronę zamyka absyda z XII-wiecznym malowidłem Jezusa Pantokratora i fresk przedstawiający postaci biblijne. Ich sekwencja pokrywa się w pełni z sekwencją postaci pojawiających się w powstałej sporo później „Bogurodzicy”. Podobnie jest z portalem nad głównym, północnym wejściem do świątyni, przedstawiającym Matkę Bożą i Jezusa na Jej kolanach: przedstawienie piety pojawi się w Niemczech dopiero w I poł. XIV w. – Być może były inspiracją do powstania tych i innych dzieł – zastanawia się ks. Nowak. Przy portalu archiwolty otaczają tympanon z elementami roślinnymi i zwierzęcymi. Uderza prostota i brak przeładowania płaskorzeźbami.

W podziemiach jest dziewięć katakumb. Zbadane są dotąd dwie. W jednej z nich spoczywa abp Janik. Znaleziono przy nim wędrowny kielich św. Wojciecha – dar dla benedyktynów łęczyckich, Jak przypuszcza wielu historyków, przyszły męczennik przybył do Łęczycy w 997 r. Dziś kielich należy do zbiorów Muzeum Zamku w Łęczycy.

– W świątyni znajdziemy także m.in. niszę z kamienną, prawdopodobnie XIV-wieczną chrzcielnicą kielichową, z najstarszą w Polsce miedzianą kopułą stożkową z inskrypcjami Waregów – skandynawskich wikingów, którzy musieli tu przybyć. A w mensie ołtarzowej znajdują się relikwie św. Wojciecha. Były tu także od 1346 r. czczone przez Polaków relikwie patrona archikolegiaty, św. Aleksego. Niestety, w 1475 r. strawił je – wraz z ówczesnym wyposażeniem kościoła i skarbcem – wielki pożar. Teraz znowu wprowadzimy do archikolegiaty relikwie św. Aleksego (patrz: nasza okładka) – zapowiada proboszcz i zaprasza na 17 lipca.

 

Druga Łęczyca

Oczywiście archikolegiata to nie cała historia Łęczycy, chociaż z nią nic się tu równać nie może. Przy świątyni musiała powstać infrastruktura: pałac biskupi, miejsce dla księcia... Ze względu na podmokły teren, na którym stoi archikolegiata, Łęczyca nie obudowywała się wokół niej, lecz inwestowano w rozwój grodziska. Dalej poszedł Kazimierz Wielki, który porzucił gród i w XIV w. na drugim brzegu Bzury, ok. 2 km na północny zachód, wzniósł zamek. – Odtąd Łęczyca zaczęła się rozbudowywać wokół zamku. To na zamek przyjeżdżał Władysław Jagiełło, gdzie przygotowywał bitwę grunwaldzką. To na zamku przyjmował poselstwa krzyżackie i gościł arcybiskupów gnieźnieńskich, podobnie jak późniejsi królowie. Jednak z wydarzeniami państwowymi i religijnymi w archikolegiacie nic się pod względem doniosłości historycznej równać nie może – kończy prof. Grygiel.

Warto te wydarzenia i łęczycką kolebkę polskości poznawać. Warto Łęczycę odwiedzić, zachwycić się i zasmakować historii Polski u jej źródeł.

WARTO ZOBACZYĆ w Łęczycy oprócz archikolegiaty:

• grodzisko z VI/VII w. ze skansenem etnograficznym;

• zamek Kazimierza Wielkiego z działającym w nim muzeum;

• zachowane we fragmentach XIV-wieczne mury obronne.

Radek Molenda
fot. Radek Molenda/Idziemy

Idziemy nr 27 (561), 3 lipca 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter