30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: ekumeniczne modlitwy za poległych powstańców warszawskich

Ocena: 0
1752
Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek przewodniczył 1 sierpnia modlitwie w intencji ofiar Powstania Warszawskiego na cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli.
20140801 23:09
kos / Warszawa (KAI), mz
fot. PAP/Radek Pietruszka
 
Wraz z duchownymi Kościołów chrześcijańskich: bp. Jerzym Pańkowskim, prawosławnym ordynariuszem wojskowym i bp. Mirosławem Wolą, naczelnym ewangelickim kapelanem wojskowym w modlitwach wziął także udział Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Obecny był również prezydent Bronisław Komorowski.

Modlitwa pod pomnikiem jest stałym punktem obchodów rocznicowych w stolicy. Na cmentarzu Powstańców Warszawy znajduje się niewiele pojedynczych grobów. Ludzkie szczątki pogrzebano w 177 zbiorowych mogiłach oraz w kurhanie, nad którym wzniesiony został pomnik "Polegli Niepokonani", autorstwa Gustawa Zemły.

Oblicza się, że na cmentarzu zgromadzonych jest ok. 12 ton prochów i na tej podstawie szacuje się, że spoczywa tu nawet 100 tys. osób.

Pod pomnik na doroczną modlitwę przybyli kombatanci, członkowie Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy AK. Obecni byli także abp Wojciech Polak, Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Licznie pod pomnik przybyli także mieszkańcy stolicy.

– Pamięć i miłość kazały nam przyjść w to szczególne miejsce. Największy cmentarz powstańczy. Nie wystarczą ludzkie słowa, by powiedzieć to co czują nasze serca. Dlatego ta modlitwa – powiedział bp Guzdek. Ordynariusz polowy poprowadził modlitwę. Zebrani wspólnie odmówili "Ojcze nasz" oraz modlitwę za zmarłych.

Modlitwy odmówili także bp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy, naczelny kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego bp Mirosław Wola oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Duchowni polecali modlitwie poległych powstańców oraz ich rodziny. Rabin Schudrich modlił się słowami Psalmu 23.

– Nawet w najtrudniejszym okresie okupacji i walki powstańczej Warszawa zawsze była stolicą polskiej walki o wolność i heroizm – powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości.

Prezydent przypomniał, że cmentarz Powstańców Warszawskich z centralnie umieszczonym w jego punkcie kurhanem, to miejsce wyjątkowe. – To chyba jest największy cmentarz wojenny w całej Europie. Bo tu spoczywają prochy stu tysięcy ludzi. Stu tysięcy ludzi, którzy nie zawsze byli żołnierzami. Tu przeważają prochy tych, którzy zginęli, bo Warszawa jako miasto, jako całe społeczeństwo stanęła do walki o wolność. Tu są ofiary prawdziwego ludobójstwa, są ofiary masowej zbrodni, masowych mordów, są także ofiary żołnierskie, gdyż tu trafiały prochy z całej Warszawy po zakończeniu działań wojennych w ramach ekshumacji, w ramach odradzania się Warszawy do normalnego życia – podkreślił.

Bronisław Komorowski przypomniał, że Warszawa trzykrotnie podczas wojny stawała do boju. – Warszawa jest pierwszą stolicą europejską, która stawiła opór najeźdźcy niemieckiemu już w 1939 roku, a potem dwukrotnie stanęła do walki o charakterze powstańczym – w 1943 roku w Getcie Warszawskim i w 1944 roku w powstaniu ogólnowarszawskim, które dzisiaj upamiętniamy i które dzisiaj czcimy – powiedział.

Na koniec prezydent zwrócił się z apelem o pomoc do osób i instytucji, które pomogłyby ustalić jak najwięcej imion i nazwisk osób spoczywających na Cmentarzu Powstańców Warszawskich.

W imieniu powstańców warszawskich głos zabrał prof. Wojciech Wolski, prezes Stowarzyszenia Szarych Szeregów, który podziękował prezydentowi i władzom Warszawy za odnowienie cmentarza i przypomniał, że na jego terenie znajduje się tablica poświęcona Szarym Szeregom. – To miejsce po odnowieniu stało się dla nas jeszcze bardziej wyjątkowe – powiedział.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała stworzenie izby muzealnej oraz muru pamięci w pobliżu cmentarza. – Na murze chcemy umieścić jak najwięcej nazwisk, spoczywających tu mieszkańców Warszawy, które uda się odtworzyć i odzyskać – zapowiedziała prezydent.

Pamięć powstańców uczczono także apelem poległych oraz salwą honorową, którą oddała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Na zakończenie uroczystości złożono wieńce pod pomnikiem Polegli Niepokonani.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter