30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: obchody 70. rocznicy Powstania

Ocena: 0
2384
W stolicy od rana trwają uroczystości rocznicy 1 sierpnia 1944 r. Mimo że dla jednych trwał jeszcze tydzień pracy, a inni mają wakacje, warszawiacy nie zapominali o bohaterach.
20140801 18:59 Zuzanna Smoleńska, mz
fot. Zuzanna Smoleńska/Idziemy
 
Przeszło 2 tys. osób, kombatantów z II wojny światowej oraz wielu ludzi młodych – harcerzy, uczniów, kibiców (zwłaszcza Legii) oraz rodzin z dziećmi uczestniczyło w tradycyjnym już Marszu Mokotowa.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10.00 w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Przy kamieniu „Mokotów Walczy 1944”, upamiętniającym żołnierzy pułku „Baszta” Armii Krajowej i oddziałów V obwodu 10 dywizji im. Macieja Rataja, złożono wieńce i zapalono znicze.

Wśród oddających hołd byli też przedstawiciele władz, m.in. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, kilku urzędników warszawskiego ratusza i paru parlamentarzystów. W Marszu uczestniczyli też delegaci z IPN oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Szli także Eugeniusz Tyrajski ps. Genek, wiceprezes Środowiska Żołnierzy Pułku AK „Baszta” i innych mokotowskich oddziałów powstańczych; Jan Stanisław Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także historyk Norman Davies. Były kompanie honorowe Wojska Polskiego, policji i Straży Miejskiej oraz grupy rekonstrukcji historycznej. Wśród tych ostatnich, obok stołecznej grupy „Radosław”, była też ekipa z Hiszpanii „Poland – First to Fight”. Goście z Półwyspu Iberyjskiego otrzymali medal „Pro Patria”, nadany przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Po zakończeniu uroczystości Marsz Mokotowa przeszedł z parku ulicą Puławską przed obelisk poświęcony pamięci 119 pomordowanych powstańców z „Baszty” przy ulicy Dworkowej.

Jeszcze przed południem uroczystości przeniosły się do Ogrodu Saskiego. Przed uroczystą zmianą warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza posadzone zostało tam Drzewo Pamięci. Po godz. 13.00 wieńce złożono przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” przy ulicy Chopina w Alejach Ujazdowskich. O godz. 14.00 uroczystości odbyły się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy Wiejskiej. Po 16.00 wielu mieszkańcow Warszawy udało się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Spoczywają tam gen. Antoni Chruściel „Monter”, Tadeusz Komorowskiego „Bór” i wielu innych znanych, ale i wciąż nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy AK, NZS i innych grup powstańczych.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter