30 kwietnia
wtorek
Mariana, Donaty, Tamary
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: rozpoczęły się obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania

Ocena: 0
1976
– 70 lat temu Warszawa stanęła do walki o wolności i niepodległość całej Polski – mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, witając w środę 30 lipca bohaterów i innych gości ogólnopolskich obchodów rocznicy wybuchu zrywu z 1 sierpnia 1944 r.
20140730 23:07 Zuzanna Smoleńska, mz
fot. Zuzanna Smoleńska

– Dzięki wam Warszawa przez dwa miesiące była wolną Rzeczpospolitą (...) To wy byliście obywatelami tej wolnej Polski – mówił do powstańców w Parku Wolności na terenie stołecznego muzeum. Przypominał, że to właśnie bohaterowie roku 1944 są rzeczywistymi gospodarzami instytucji, utworzonej 10 lat temu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Przez wszystkie powojenne lata trwał etos Polski Walczącej, Powstania – zaznaczał dalej Ołdakowski. – Pamięć Powstania i Armii Krajowej była też jednym ze źródeł powstania Solidarności – podkreślił, nawiązując do świętowanego niedawno 25-lecia wyborów kontraktowych.

Znaczenie Powstania zaakcentował także prezydent Bronisław Komorowski. – Powstańcy Warszawy, dziękujemy wam za walkę dla przyszłości Polski i całego świata (...) Walczyliście o swoje, o nasze miasto, o Warszawę, o niepodległość całej Polski – mówił. – Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest uroczystością ważną nie tylko dla Warszawy, miasta nieujarzmionego. Jest ważna także dla całej wolnej Polski i dla całej wolnej i demokratycznej Europy – podkreślił Komorowski.

Głos zabrała następnie prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiąc o wyjątkowości 70. rocznicy wybuchu zrywu, nawiązała do wystawy „Powstanie Warszawskie 1944” w dawnej głównej siedzibie dowództwa SS oraz centrali Gestapo i SD w Berlinie. Została ona otwarta dzień wcześniej przy udziale prezydentów Polski – Bronisława Komorowskiego oraz Niemiec – Joachima Gaucka. Gronkiewicz-Waltz uznała za ważny fakt, że w miejscu, w którym przesądzono o losach Warszawy i Polski, pokazywane jest dziś polskie bohaterstwo i pragnienie wolności.

O berlińskiej wystawie wspomniał też później prezes Związku Powstańców Warszawskich gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski. – Jest to cud dla mnie, kiedy z Kopca Powstania [przy ul. Bartyckiej w Warszawie – przyp. Idziemy.pl] patrzę dziś na oświetloną Warszawę, [moje] serce bije z radości – zaznaczył. – Mimo klęski, mimo porażki, mamy zwycięstwo! Zwycięstwo, dlatego że etos i ideały żołnierzy Armii Krajowej przetrwały przez wszystkie pokolenia – oznajmił.

W czasie uroczystości prezydent Komorowski podpisał ustawę o ochronie znaku Polski Walczącej oraz wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania, współtwórcom i pracownikom MPW oraz artystom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski (listę odznaczonych można znaleźć tutaj).

Na zakończenie spotkania zgromadzeni uczcili pamięć powstańców chwilą ciszy.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter